banner15

Filistinli gençlerin yüzde 88'i IŞİD'e karşı

Kudüs Medya ve İletişim Merkezi tarafından yapılan bir çalışmada, Filistinli gençlerin yüzde 88'inin IŞİD'e bakışı olumsuz.

Filistinli gençlerin yüzde 88'i IŞİD'e karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail işgali altında yaşama savaşı veren Filistinli gençlerle ilgili yeni bir çalışma yapıldı. Kudüs Medya ve İletişim Merkezi tarafından yapılan araştırmada, Filisinli gençlerin yüzde 88'i IŞİD'e olumsuz bakıyor ve bu örgütün Filistin davasına zarar verdiğini düşünüyor.

Öte yandan yapılan araştırmalarda işgal altında yaşam savaşı veren Filistinli gençlerin, işsizlik problemi, geleceğe karşı umutsuzluk yaşadığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Pew Search Center tarafından yayınlanan bir raporda da, Müslümanların çok büyük bölümünün IŞİD'e karşı bakışın olumsuz olduğu belirtilmişti. Raporda IŞİD'e bakış şöyle özetlenmişti:

MÜSLÜMANLAR IŞİD HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?

Müslüman ülkelerde IŞİD’le ilgili yapılan anketlerin çok büyük bölümünde, insanların çoğunun IŞİD’le ilgili olumsuz görüşlere sahip olduğu gözlemlendi. Ürdün’deki anketlerde bu oran yüzde 94’a çıkarken, Lübnan’da bu oranın yüzde 99’lara çıkabildiği görüldü. Yapılan anketlerde IŞİD’le ilgili çok az olumlu görüşler gözlemlenirken, Pakistan gibi ülkelerde ankete katılanların yüzde 66’sı IŞİD hakkında herhangi bir fikir sunmadı.Müslüman ülkelerde IŞİD’le ilgili en olumlu görüş beyan eden ülke yüzde 20 oranla Nijerya oldu. Nijerya anketinde dikkat çeken noktaysa, ankete katılan Hristiyanların yüzde 7’sinin IŞİD’e olumlu baktığı gerçeğiydi. Öte yandan Nijerya’da son yıllarda Boko Haram güçlendiği ve bu örgütün IŞİD’e bağlılık yemini etmesi söz konusu olmuştu. Sivillere karşı İslam adına yapılan intihar saldırılarını, Endonezyalıların yüzde 92’si ve Iraklıların yüzde 91’i hiç haklı bulmuyor. ABD’de 2011 yılında yapılan aynı ankette bu oran yüzde 86 olarak tespit edilmişti. Genel olarak intihar saldırılarıyla ilgili elde edilen oran, yüzde 7 ‘nadiren haklı’ ve yüzde 1 ise ‘haklı’ olarak tespit edildi. Yapılan anketlerde bazı Müslüman ülkelerde yapılan şiddet eylemleri haklı görülebiliyor. Bu ülkelerden bazıları: yüzde 40 oranla Filistin, yüzde 39 Afganistan, yüzde 29 Mısır…Müslümanlarla ilgili ‘aşırıcılığın yükselmesi’ ile ilgili bazı Müslüman ülkelerde de endişelerin olduğu görüldü. Bu oran mesela Nijerya’da yüzde 68 oranındayken, Lübnan’da yüzde 67 oranında olduğu tespit edildi.

RAPORUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 11:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48