banner15

Filistinli gruplar İsrail ile ateşkeste anlaştı

Hamas hükümeti sözcüsü Tahir El-Nunu, Filistinli grupların İsrail'le ateşkes konusunda mutabık olduklarını açıkladı.

Filistinli gruplar İsrail ile ateşkeste anlaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail ile Gazze Şeridi arasında geçen perşembe gününden bu yana devam eden karşılıklı çatışmalardan sonra dün gece varıldığı belirtilen ateşkes resmen doğrulandı.

Hamas hükümeti sözcüsü Tahir El-Nunu, Filistinli grupların İsrail'le ateşkes konusunda mutabık olduklarını açıkladı.

El-Nunu, Gazze'de düzenlediği basın toplantısında, ''İsrail'le ateşkes konusunda Filistinli gruplarla anlaşmaya vardık. Filistinli grupların hepsi de İsrail'in uyması durumunda kendilerinin de ateşkese bağlı kalacaklarını tasdik ettiler'' diye konuştu.

Sözcü El Nunu, ateşkes çabalarındaki rolü nedeniyle BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un Ortadoğu Özel Temsilcisi Robert Serry ile Mısır İstihbaratı Başkanı Murad Movafi'yi de övdü, Gazze Şeridi'ne yönelik İsrail'in saldırılarını durdurmak için çok büyük çabalar gösterdiklerini bildirdi.

El-Nunu, Arap Birliğine ve İslam Konferansı Teşkilatına da ayrıca teşekkür etti.

Gazze Şeridi'nde 15, İsrail'de de 1 kişinin ölmesine, onlarca kişinin yaralanmasına neden olan son çatışmalar, İsrail-Mısır sınırında geçen perşembe günü 2 otobüs ve sivil otolara ateş açılması ve 2'si asker 8 İsrail vatandaşının öldürülmesiyle patlak vermiş, İsrail, saldırıların Gazze'den Mısır'ın Sina yarımadasına gelen militanlarca gerçekleştirildiğini öne sürmüştü.

Ayrıca sınırda meydana gelen saldırılar İsrail ile Mısır arasında da gerilime neden olmuş, İsrail askerlerinin sınırın öte tarafındaki saldırganlara ateş açması sırasında, 5 Mısır polisi de hayatını kaybetmişti.
İsrail güvenlik kabinesi, bu sabaha karşı Başbakan Binyamin Netanyahu'nun çağrısı üzerine toplanmış; hem roket saldırılarını hem de ateşkesi görüşmüştü. Netanyahu, roket saldırılarına cevap vereceklerini belirtmesine rağmen, Gazze Şeridi'ne geniş çaplı bir operasyon düşünmediklerini de belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 00:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35