banner39

Filistinli hasta tutuklular için gösteri

Batı Şeria'da, İsrail hapishanelerindeki Filistinli hasta tutuklular için destek gösterisi düzenlendi.

Filistin 20.10.2013, 23:06 20.10.2013, 23:06
Filistinli hasta tutuklular için gösteri

Batı Şeria'da, İsrail hapishanelerindeki Filistinli hasta tutuklular için destek gösterisi düzenlendi.

Filistin Esirler Kulübünün Nablus kentinde Filistinli hasta tutuklulara destek amacıyla düzenlediği yürüyüşte göstericiler, İsrail hapisane yönetiminin uygulamaları protesto edildi.

Filistin Caddesi'nde bir araya gelen göstericiler, sloganlar atarak Şehitler Bulvarı'na yürüdü.

Filistin Esirler Kulübü Müdürü Raid Amir, gösteride yaptığı konuşmada, İsrail hapishane yönetiminin  "kasti" ihmali neticesinde hasta tutukluların sağlık durumunun kötüye gittiğini belirtti.

Amir, "Kan kanserine yakalanan Filistinli esir Hasan et-Turabi'nin sağlık durumu oldukça kritik. Şu an hastanede. Her an hayata veda edebilir. Buradan insan hakları kuruluşlarına sesleniyorum: Turabi'nin ve İsrail'in diğer cezaevlerinde kan kanseri hastası 22 tutuklunun daha hayatının kurtarılması için acilen harekete geçilmeli" dedi.

İsrail mahkemesi, acak ayında gözaltına aldığı Turabi'nin, sağlık durumunun kötüye gitmesinin ardından serbest bırakılmasına karar vermişti.

Filistin Hükümeti Esirler Bakanlığı bilgilerine göre, İsrail cezaevlerinde arasında çocuk ve kadınların da yer aldığı 4 bin 800'e yakın Filistinli tutuklu bulunuyor. Bunlardan bin 500'ünün sağlık problemi olduğu belirtiliyor.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?