banner39

Filistinli mahkumlar, İsrail askerleriyle çatıştı

Filistinli mahkum Ebu Hamdiye'nin ölümü üzerine İsrail zindanlarında başlayan çatışmalarda 30 Filistinli tutuklu yaralandı

Filistin 21.11.2013, 18:23 02.04.2013, 17:15
Filistinli mahkumlar, İsrail askerleriyle çatıştı

İsrail hapishanelerinde, Filistinli tutuklular ile İsrail askerleri arasında meydana gelen çatışmada 30 tutuklunun yaralandığı bildirildi.

Ramallah'taki Filistin hükümeti Esirler Bakanı İsa Karaki, Filistinli tutuklular ve İsrail askerleri arasında patlak veren çatışmalarda 30 tutuklunun yaralandığını belirtti.

Ramallah'ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Karaki, İsrail askeri güçlerinin Reymun ve Eşel hapishanelerinde tutuklu kanser hastası Ebu Hamdiye'nin ölümüne tepki olarak protesto düzenleyen tutukluların kaldığı bölümlere baskın yaptığını belirtti.

İsrail yönetiminden hayatını kaybeden Ebu Hamdiye'ye otopsi yapmamasını isteyen Karaki, cesedin teslim alınmasının ardından Filistinli doktorların otopsi yapıp ölümünün nedenlerini tespit edeceğini kaydetti.

Karaki, İsrail hapishanelerindeki tutukluların hayat koşullarını protesto etmek için yarın Batı Şeria'da yas ve genel grev ilan edildiğini açıklamıştı.

Ebu Hamdiye, 1978 yılından itibaren bir çok kez tutuklanmış, son olarak 2002 yılında Fetih hareketine bağlı el-Aksa Şehitleri Tugayı'ndaki faaliyetleri nedeniyle müebbet hapse mahkum edilmişti.

Filistin Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail'deki hapishanelerde 4 bin 660 Filistinli tutuklu bulunuyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?