Filistinli mahkumların açlık grevi sürüyor

İsrail hapishanelerine esir tutulan Filistinli mahkumların açlık grevi 16 günden beri devam ediyor. Dün 5 bin mahkum 1 günlük açlık greviyle eyleme destek verdi

Filistin 12.05.2014, 11:31 12.05.2014, 11:31
Filistinli mahkumların açlık grevi sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Batı Şeria'da Nisan ayında başlattığı operasyonlarla 160 Filistinliyi gözaltına aldı. Hemen her gün düzenlenen operasyonlarda onlarca Filistinli gözaltına alınırken, haklarında hiç bir resmi soruşturma bulunmadan tutuklanan Filistinlilerin serbest bırakılması için İsrail cezaevlerinde bulunan Filistinli mahkumlar açlık grevine başladı. 100 tutuklu 16 gündür açlık grevini sürdürürken, dün 5 bin mahkum 1 günlük açlık greviyle bu eyleme destek verdi.

GREVDEKİ MAHKUMLARA HÜCRE TEHDİDİ

İsrail'deki Negev Hapishanesi yetkililerinin, arkadaşlarının açlık grevine destek veren hasta tutukluları, tek kişilik hücrelere göndermekle tehdit ettiği bildirildi.

Ahrar Esirleri Araştırma Merkezi, bir yılı aşkın İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan Filistinli milletvekili Hatim Kafişe'nin konuyla ilgili açıklamalarını yayımladı.

Hapishanede aralarında hastaların da bulunduğu bazı tutukluların, daha önce açlık grevi başlatan arkadaşlarına destek için eylem yaptığını aktaran Kafişe, hapishane yetkililerinin, bu kişileri, eylemlerine devam etmeleri halinde, tek kişilik hücrelere göndermekle tehdit ettiğini belirtti.

Sınır Tanımayan Doktorlar ve Uluslararası Kızılhaç Örgütüne, bu konuda girişimde bulunarak, "hasta tutukluları kurtarma" çağrısı"nda bulunan Kafişe, şunları kaydetti:

"Hasta tutuklular, 18 gündür aralıksız açlık grevi yapan tutuklulara, kısmen açlık grevi yaparak destek oluyor. Hapishane revirlerini de boykot ediyorlar, bu durumda sağlıkları da giderek kötüleşiyor." 

İsrail, gizli istihbarat bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında, Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyuyor. Tutuklunun "İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiği"nden şüphelenildiğinde, hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Bu durumu protesto amacıyla, 24 Nisan'da bir grup Filistinli tutuklu, İsrail hapishanelerinde açlık grevine başlamıştı.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Esirler Bakanlığının verilerine göre, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 5 bin tutuklu bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?