banner39

Filistinli mahkumların durumu kritik

Açlık grevine başlayan 1500 Filistinli mahkudan bir kısmının durumu kritikleşmeye başladı

Filistin 09.05.2012, 11:14 09.05.2012, 11:31
Filistinli mahkumların durumu kritik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinli mahkumların açlık grevinde hayatlarını kaybetmelerinin çok kötü sonuçlar doğuracağını söyleyerek İsrail'i uyardı.

Abbas, ABD ve İsrail'i bu konuda uyardığını söyleyerek mahkumlardan birisinin ölmesi durumunda bile kontrol edilemez olaylar olacağını söyledi.

Bu arada açlık grevi yapan mahkumlardan bazılarının durumunun ağır olduğu bildirildi. Özellikle altı tanesinin ölüm sınırında olduğu ve hemen hastaneye kaldırılması gerektiği kaydediliyor.

İSRAİL'DEN CEZA İNDİRİMİ TEKLİFİ

Filistin İnsan Hakları ve Esir Araştırmaları Merkezi Müdürü Fuat el-Hafış, İsrail yönetiminin, Filistinli tutuklu ve hükümlülerin açlık grevini bırakmaları halinde cezalarında 3'te 1 oranında indirim yapılmasının teklif edildiğini açıkladı.
Hafış, İsrail yönetiminin bu teklifi sadece açlık grevini sonlandırmak amacıyla sunduğunu iddia ederek, "Mahkumların bu teklifi kabul etmelerine gerek yok. Çünkü mahkemede yargılandıkları takdirde zaten cezaları düşecektir veya serbest kalacaklardır. Esirlere destek teşkilatları üzerlerine düşeni yapmaktadır. Mahkumlara düşen ise İsrail yönetiminin oyunlarına gelmemek, bu onurlu mücadeleyi devam ettirmektir" dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?