banner39

Filistinli taraflar bir araya geldi

Filistin'de Hamas ve el Fetih'in de aralarında bulunduğu taraflar bir araya geldi, toplantıda ulusal uzlaşma ve İsraille sürdürülen müzakereler konuşuldu

Filistin 14.02.2014, 15:01 14.02.2014, 15:18
Filistinli taraflar bir araya geldi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hamas ve el Fetih'in de içinde bulunduğu Filistinli siyasi partiler dün akşam bir müzakere toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda İsrail'le sürdürülen barış müzakereleri ve Filistinli gruplar arasında sağlanması istenen ulusal uzlaşma konuşuldu.

Filistin Halkı Partisi temsilcisi Besam El Salhi dün akşam gerçekleşen toplantıda, Filistin ve İsrail arasında sürdürülen barış müzakerelerinin  muhtamale sonuçlarına dair bir sunum yaptı. Salhi, Filistin ve İsrail arasındaki müzakerelerle alakalı olarak Filistin Lideri Mahmud Abbas'a gönderdiği bir mektubun detaylarını açıkladı.

Salhi, İsrail'le yürütülen müzakerelerde dikkat edilmesi ve taviz verilmemesi gereken 6 maddeyi sıralıyor, bu maddeler; 1967 yılındaki Filistin sınırları esas alınacak, Doğu Kudüs Filistin'in başkenti olarak kalacak, Filistin topraklarında İsrail varlığı kabul edilmeyecek, İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumlar serbest bırakılacak, mültecilerin geri dönüş hakkı ve sorunları adil bir çözüme kavuşturulacak.

El Fetih temsilcisi Feyiz Ebu Aita, Filistinli taraflar arasında bir uzlaşma sağlanmasının önemi konusunda herkesin hemfikir olduğunu beyan etti.

Hamas ve El Fetih arasındaki ayrılık 2006 yılında başlamıştı. 2007 yılında ise iki taraf arasında çatışmalar başlamıştı. Taraflar 2012 yılında 2 maddelik bir uzlaşma metni imzalamıştı. Ancak bu maddeler hiç uygulanmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?