banner39

Filistinli tutsak Gazze'ye sürgün edildi

İsrail'de 44 gün açlık grevi yapan Batı Şerialı Hana Shalabi gözyaşları içinde üç yıllığına Gazze'ye sürgün edildi.

Filistin 02.04.2012, 14:20 02.04.2012, 14:20
Filistinli tutsak Gazze'ye sürgün edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'de sebepsiz yere hapsedilmesini protesto için 44 gün açlık grevi yapam Filistinli kadın tutuklu Hana Shalabi, Gazze Şeridi'ne sürgüne gönderildi.

Shalabi 16 Şubat tarihinden beri hakkındaki suçlamalar açıklanmaksızın, yalnızca güvenlik tehdidi oluşturduğu belirtilerek gözaltında tutuluyordu. Geçen hafta, üç seneliğine Gazze Şeridi'ne gönderilmesi karşılığında açlık grevine son vermeyi kabul ettiğini açıklamıştı.

Shalabi üç yıllık sürgünün bitiminde Batı Şeria'da bulunan evine dönmesine izin verileceğini kaydetti, ailesinden gözyaşları içinde ayrıldı.

Doktorlarının açlık grevinde 14 kilo kaybettiğini söylediği 30 yaşındaki Shalabi daha sonra doktor kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye götürüldü.

Shalabi geçen Ekim ayında İsrailli asker Gilad Şalit'in salıverilmesi karşılığında serbest bırakılan yüzlerce Filistinli tutukludan biri.

İsrail, istihbarat kaynaklarını korumak için bazı Filistinli tutukluları mahkemeye çıkarmadan gözaltında tuttuğunu söylüyor ve bu uygulamaya "idari gözaltı" adını veriyor.

İsrail cezaevlerinde bu türden 300 tutuklu bulunduğu tahmin ediliyor.

İnsan hakları örgütleri ve AB ise aylarca, hatta bazen yıllarca süren bu uygulamayı İsrail cezaevlerinde halen 20'den fazla Filistinli açlık grevlerini sürdürüyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü