banner39

Filistinli tutuklu İsrail cezaevinde öldü

İsrail hapishanesinde 3 aydır tutuklu bulunan Arafat Ceradat hayatını kaybetti

Filistin 21.11.2013, 18:23 23.02.2013, 23:34
Filistinli tutuklu İsrail cezaevinde öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistinli bir tutuklunun İsrail cezaevinde hayatını kaybettiği bildirildi.

İsrail basınında yer alan haberlerde, Mecdu Cezaevi'nde 3 aydır tutuklu bulunan 30 yaşındaki Arafat Ceradat'ın hayatını kaybettiği belirtildi.

Filistinli Esirler Bakanı İsa Karaki, AA'ya yaptığı açıklamada, Ceredat'ın ölümünden İsrail'i sorumlu tutarak, ölüm nedeninin araştırılması için uluslararası bir komisyon kurulması çağrısında bulundu.

İsrail cezaevlerinde insan haklarının çiğnendiğini ve Filistinli mahkumlara terörist muamelesinde bulunulduğunu ifade eden Karaki, hasta ve açlık grevi yapan mahkumların hayatından endişe duyduklarını dile getirdi.

Filistinli tutuklu ve mahkumların, içinde bulundukları kötü koşullar ve uzun tutukluluk sürelerini protesto amacıyla başlattıkları açlık grevleri, İsrail cezaevlerini gündeme taşımıştı. Açlık grevindeki tutuklulara destek amacıyla geçen günlerde geniş çaplı gösteriler düzenlenmişti.

Hamas ve İsrail arasında esir takası anlaşması gereğince serbest bırakıldıktan sonra ikinci kez tutuklanan Semir el-İsavi 218, Eymen Şeravne 150, Cafer İzzeddin ve Tarık Kadan ise 88 günden bu yana kaldıkları hapishanedeki kötü şartları protesto ederek, açlık grevi yapıyor.

AB'den geçen Pazar günü yapılan açıklamada, İsrail'e, Filistinli mahkum ve tutuklulara yönelik muamelede uluslararası insan hakları normlarına bütünüyle saygı gösterilmesi çağrısında bulunulmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?