banner15

Filistinli tutuklunun durumu ağırlaştı

Açlık grevindeki Filistinli tutuklu Bülbül'ün sağlık durumu kötüleşti

Filistinli tutuklunun durumu ağırlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 İsrail hapishanesinde 2 ayı aşkın bir süredir açlık grevinde olan Muhammed el-Bülbül'ün sağlık durumunun kötüleştiği bildirildi.

Esir ve Serbest Bırakılanlar Heyeti Hukuk Departmanı Genel Müdürü İyad Misk, yaptığı yazılı açıklamada, Wolfson Hastanesi'ndeki Bülbül'ün sağlık durumunun çok kötüleştiğini, kalp krizleri geçirdiğini ve her an hayatını kaybedebileceğini ifade etti. Misk, Bülbül'ün bağışıklık sisteminin çöktüğünü, ziyaretçilerinin steril kıyafetler giymek zorunda kaldığını kaydetti.

Açlık grevindeki Bülbül ile kardeşi Mahmud ve Malik el-Kadı'nın hayatlarından İsrail hükümetini sorumlu tutan Misk, "İsrail'in, bu kişiler hakkındaki idari tutukluluk kararını dondurması, başlarına gelebileceklerin sorumluluğundan kurtulacağı anlamına gelmez. Zira onları bu duruma sokan İsrail'dir." ifadesini kullandı.

Misk, İsrail hükümetine bu 3 kişiyi serbest bırakması ve Filistin hastanelerinde tedavi edilmelerine izin vermesi çağrısı yaptı.

Muhammed ve Mahmud Bülbül kardeşler 2 ay, Kadı ise 55 günü aşkın bir süredir açlık grevi yapıyor.

İsrail'in "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamaya göre, istihbarata dayalı olarak Filistinliler 1 ila 6 ay alıkonabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 21:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35