banner39

Filistinliler: Bizde hergün holokost

Filistinliler, İsrail'in Nazi soykırım iddialarını tanımayanları kınadığını ancak kendilerinin hergün Filistin'de soykırım yaptığını belirtiyor

Filistin 17.04.2015, 09:12 17.04.2015, 09:26
Filistinliler: Bizde hergün holokost

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'de, 2'nci Dünya Savaşı sırasında soykırıma maruz kalan Yahudiler çeşitli etkinliklerle anılırken, Filistin halkı Avrupa'da işlenen bu suçun bedelinin kendilerine ödettirildiğini belirtiyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa'da yaşanan Yahudi Soykırımı'nı (Holokost) tasvip etmediklerini ve kınadıklarını belirten Filistinliler, İsrail'in Filistinlilere yönelik işlediği suçlarla, "başkalarının suçunu kendilerine ödettirdiğini" vurguluyor.

İsrail'deki anma törenleriyle ilgili AA muhabirine konuşan Filistinli İbrahim İyad (47), "İsrail Yahudi soykırımının yasını tutuyor ve bunu tanımayanları kınıyor. Bununla birlikte  Filistinlilere karşı benzer savaş suçları işlemekten geri durmayan İsrail, (Gazze Şerdi’nde geçtiğimiz yaz olduğu gibi) asker-sivil ayrımı gözetmeden kadın, çocuk, yaşlı herkese saldırıyor" ifadelerini kullandı.

FİLİSTİN'DE HER GÜN HOLOKOST

İsrail işgali altında bulunan Batı Şeria'nın en büyük şehirlerinden Ramallah'ta ikamet eden İyad, "Filistinliler hergün 'Holikost'u yaşıyor" değerlendirmesinde bulunarak, "Yahudi Soykırım'ı Avrupa’da gerçekleşti ama bedelini Filistin halkı ödüyor. Bu ahlaki değerlerden yoksun ve ironik bir durum" diye konuştu.

 "Soykırıma uğramış bir millet bunun aynısını başka bir millete nasıl reva görebilir?" sorusunu soran Filistinli Ala Cemal (33) da, "Kudüs’ü Yahudileştirme faaliyetlerini ve yerleşim yeri inşaatlarını sürdüren İsrail, hiçbir hakkı olmadığı halde işgal ettiği topraklarda günlük olarak cinayet ve tutuklamalarına devam ediyor" dedi.

"AVRUPALILAR UTANMALI"

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinli Ali Ciddeh ise Filistinliler olarak 2'nci Dünya Savaşı sırasında Yahudilere yapılanları kınadıklarını belirterek, bugünkü problemin, "İsrail’in 2'nci Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin başına gelenlerin bir benzerini Filistinlilere reva görmesi" olduğunu kaydetti.

Ciddeh, "İsrail, Yahudilere yapılan katliamların benzerlerini bize karşı yapıyor. Avrupalılar, kendileri işlediği suçların bedelini Filistinliler ödediği için utanmalılar" ifadesini kullandı.

Uluslararası toplumun Filistin meselesine yönelik takındığı çifte standardı da eleştiren Ciddeh, dünya kamuoyuna, "Filistin meselesine yönelik adil bir yaklaşım sergilenmesinin zamanı geldi. Madalyonun iki yüzüne de bakılması lazım, sadece İsrail’in göstermek istediği tek yüzüne değil" diye seslendi.

NAKBA İLE FİLİSTİNLİLER VATANLARINDAN SÜRÜLDÜ

Filistinliler, 14 Mayıs 1948'de İsrail'in, işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs'ı Nakba (Büyük Felaket) olarak anıyor. BM'nin 1950 yılında yayımladığı rapora göre dönemin Filistin nüfusunun yarıdan fazlası (957 bin kişi) vatanını terk etmek zorunda kalarak sığınmacı konumuna düştü.

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, tarihi Filistin topraklarının yüzde 85'i bugün İsrail kontrolü altında. Filistin halkının ise topraklarının ancak yüzde 15'ini kullanabiliyor.

İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da da Yahudi yerleşim yeri inşaatların devam ediyor. İsrail güçleri ayrıca Batı Şeria'nın çeşitli kentleri ile Doğu Kudüs'te sık sık baskınlar düzenleyerek, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

HOLOKOST NEDİR?

Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Partisi’nin yönettiği Nazi Almanyası döneminde, işgal edilen sınırlar içerisindeki yaklaşık 11 milyon kişinin sistemli bir şekilde öldürüldükleri iddia edilen katliama "Yahudi Soykırımı" ya da yakarak toplu katletme anlamına gelen "Holokost" adı veriliyor.

Birleşmiş Milletler, kampta bulunanların kurtarıldığı tarih olan 27 Ocak gününü "Dünya Holokost Anma Günü" ilan etmişti. İlki 2005 yılında düzenlenen törene birçok ülkeden üst düzey katılım gerçekleşmişti.

İsrail'de ise 2'nci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Yahudileri anmak için Nisan ayında da birçok etkinlik düzenleniyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?