banner39

Filistinliler 'devlet' için sokağa çıkacak

Batı Şeria'da, Filistin Devleti'nin tanınması için BM'de yapılacak oylama arifesinde, İsrail'e karşı kitlesel gösteriler planlanıyor

Filistin 02.08.2011, 10:52 02.08.2011, 11:01
Filistinliler 'devlet' için sokağa çıkacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistin Yönetimi yetkilileri, Filistin devletini tanıması için Birleşmiş Milletler'de yapılacak oylamadan bir gün önce, İsrail işgalini protesto etmek için büyük kitlesel eylemler planlandığını açıkladı.

İsrail'in Haaretz gazetesinin Filistinli yetkililere dayandırdığı habere göre, İsrail'in Batı Şeria'daki işgaline karşı kitle yürüyüşleri 20 Eylül'de yapılacak. Bu tarih Filistin'in bağımsızlığının tanınması için BM'de yapılması öngörülen oylamadan bir gün öncesine denk geliyor.

Filistinli yetkili Yaser Abed Rabbo, gösterilere milyonlarca kişinin katılmasını beklediklerini söylerken, kampanyanın adının, ülkenin Birleşmiş Milletler'in 194 üyesi olması beklentisiyle, "Filistin 194" olduğunu belirtti.

Rabbo, "BM'deki oylama tüm Filistinliler için bir mücadeledir ve başarılı olmak için milyonın sokağa dökülmesine ihtiyacımız var," dedi.

Gösterilerin barışçıl olacağının belirtilmesine rağmen, İsrail ordusunun şimdiden Eylül için hazırlıklara başladığı da kaydediliyor. İsrail Ordu komutanı Gen. Benny Gantz, yüzbinlerce insanın gösteri yapması durumunda Batı Şeria'daki yahudi yerleşimcileri korumakta zorlanabileceklerini savunarak, "Eylül'de bir çatışmaya hazır olmalıyız" dedi.

Barış görüşmelerinin, İsrail'in yerleşim inşaatlarından vazgeçmemesi yüzünden kesilmesinin ardından, Filistinliler bağımsız devletlerinin onaylanması için BM'ye  başvurmaya karar vermişti. ABD Filistin yönetiminin bu inisiyatifine karşı çıkarken, konunun Güvenlik Konseyi'ne taşınması halinde veto hakkını kullanacağını işaret etmişti.

BM Genel Kurulu'ndaki kararın yasal bağlayıcılığı olmamasına rağmen, sembolik de olsa bağımsız Filistin devletinin tanınmasının İsrail'in yanlızlığını artıracağına ve müzakerelerde Filistin tarafının elini güçlendireceğine inanılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?