banner15

Filistinliler, İsrail'den yakınlarının cenazelerini istedi

İsrail güçlerince "bıçaklı saldırı" düzenlediği iddiasıyla öldürülen Filistinlilerin cenazelerinin yakınlarına teslim edilmemesi, Batı Şeria'da protesto edildi.

Filistinliler, İsrail'den yakınlarının cenazelerini istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ramallah'ta bir araya gelen eylemciler, İsrail güçlerince öldürülen yakınlarının cenazelerinin ekim ayından bu yana teslim edilmediğini belirterek, bu konuda İsrail hükümetine baskı yapılmasını istedi. 

Kudüs'te 13 Ekim'de İsrail askeri tarafından vurularak yaşamını yitiren Baha Alyan'ın babası Muhammed Alyan, İsrail'in çocuklarını öldürdüğünü ve ortalığın daha fazla kızışabileceğini gerekçe göstererek 37 kişinin cenazesini teslim etmediğini söyledi.

Alyan, "İsrail yönetimiyle her türlü pazarlığı reddediyoruz. Cenazeleri almak, dini inançlarımız, gelenek ve göreneklerimize göre defnetmek hakkımız. İsrail, cenazelerin teslim edilmesinin ortamı kızıştıracağını iddia ediyor, aslında teslim edilmemesi ortalığı kızıştıracak" ifadesini kullandı. 

Alyan ayrıca, Filistin yönetiminin ve Arap dünyasının, İsrail'den "bıçaklı saldırı düzenlediği" iddiasıyla öldürülen Filistinlilerin cenazesini alınması için ciddi bir girişimde bulunmasını istedi. 

İsrail, geçen ay, "İsraillilere karşı eylem düzenleyerek" öldürülenlerin cenazelerini teslim etmeme, kendi belirledikleri özel mezarlıklara defnetme yönünde karar almıştı. 

Yahudi yerleşimciler, geçtiğimiz ağustos ayı içinde Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış olay sebebiyle anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken olaydan sadece ailenin 4 yaşındaki çocuğu sağ kurtulmuştu. Söz konusu olayla başlayan gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla giderek tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle gerginlik ciddi boyutlara ulaşmıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 23:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35