banner39

Filistinliler'den Kudüs'te gösteri çağrısı

İsrail işgali altında yaşayan Filistinliler "güvende olmadıkları" gerekçesiyle İsrail Başbakanı Netanyahu'yu kendi evinin önünde protesto edecek

Filistin 21.09.2014, 11:41 21.09.2014, 11:41
Filistinliler'den Kudüs'te gösteri çağrısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail işgali altında yaşayan Filistinliler "güvende olmadıkları" gerekçesiyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu kendi evinin önünde protesto edecek.  

İsrail işgali altında yaşayan Filistinlileri temsil eden ve bağlayıcı karar alabilen üst düzey kuruluşlardan İsrailli Arap Vatandaşları Yüksek Takip Komitesi, yaptığı yazılı açıklamada, gösterinin Netanyahu'nun Kudüs'teki evinin önünde yapılacağını belirterek, eyleme katılım çağrısı yaptı.

Komite açıklamada, Tel Aviv hükümetinin Filistinlilerin yoğunlukla yaşadığı bölgelerde meydana gelen şiddet olaylarıyla mücadele etmesini isteyerek, "Arap beldelerinde şiddet olaylarının artmasının arkasında toplumda belirsiz ve yasa dışı bir şekilde silahlanmanın yaygınlaşması yatıyor" ifadelerine yer verdi. 

İsrailli Arap Vatandaşları Yüksek Takip Komitesi, "İsrail'in bölgedeki silahlanma ve uyuşturucu sorunlarını gözardı ettiği" iddia edilen açıklamada, bunun da şiddet olaylarında artışa neden olduğu kaydetti.

İsrail polisi, Filistinlilerin yoğunlukta bulunduğu yerleşim bölgelerinde, son iki ay içerisinde 15 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. 

İsrail, 1948’de Filistin’in yüzde 78’ini işgal etti, 1967’de ise Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze'den oluşan kalan yüzde 22’lik Filistin toprağını işgal etti. Filistinliler tarafından "1948 Toprakları" olarak tanımlanan ve toplam nüfusu 8 milyon olan bugünkü İsrail'in işgali altındaki bölgede 1 milyon 600 bin Filistinli yaşıyor. 

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?