banner15

FKÖ: Bağımsızlığı somutlaştırma zamanı geldi

FKÖ Genel Sekreteri Ureykat bağımsızlık bildirisinin 27. yılı sebebiyle yaptığı açıklamada Filistin Devleti'nin bağımsızlığını somutlaştırma zamanı geldiğini söyledi

FKÖ: Bağımsızlığı somutlaştırma zamanı geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, "Siyasi ve hukuki hakkımız olarak Filistin Devleti'nin bağımsızlığını somutlaştırmanın vakti gelmiştir" dedi.

Ureykat, Filistin Bağımsızlık Bildirisi'nin 27. yıl dönümü münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, "Siyasi ve hukuki hakkımız olarak Filistin Devleti'nin bağımsızlığını somutlaştırmanın vakti gelmiştir. Bu, siyasi, hukuki ve ahlaki olarak da uluslararası sistemin sorumluluğunu üstleneceği insani bir haktır" dedi.

Filistin yönetiminin halen Yasir Arafat'ın çizdiği yolu izlediğini dile getiren Ureykat sözlerine şöyle devam etti:

"Mücadelemizin birikimi olarak Filistin Devleti 137 ülke tarafından tanındı. 2012 yılında Filistin, Birleşmiş Milletler'de "Üye olmayan Gözlemci Devlet" statüsü elde etti. Uluslararası Ceza Mahkemesi dahil uluslararası anlaşmalar ve kuruluşlara katıldı. Bağımsızlığımızı ilan etmek, halkımızın haklarını elde etme konusunda yeni bir döneme temel atmak ve halkımıza kendi kaderini belirleme, devletine, özgürlüğüne ve bağımsızlığına sahip olma hakkını yüklemektir" değerlendirmesinde bulundu.

Eski Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat, Cezayir'de sürgünde bulunduğu 15 Kasım 1988'de Filistin Bağımsızlık Bildirisi'ni ilan etmişti. "Başkenti ebediyen Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını" içeren bağımsızlık ilanı, 105 ülke tarafından tanınmış, söz konusu devletlerin 70'ine Filistin büyükelçileri gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2015, 14:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35