banner39

FKÖ Merkez Konseyi boykotla toplandı

Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi 30. dönem toplantıları 5 grubun boykotuyla başladı. Filistinli siyasi ve toplumsal gruplar ile sendikalar da, Gazze'de bir konferans düzenledi

Filistin 28.10.2018, 18:41 28.10.2018, 22:21
FKÖ Merkez Konseyi boykotla toplandı

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Konseyi 30. dönem toplantıları "Han el-Ahmer ve Sabiteleri Savunma" gündemiyle başladı.

Ramallah'ta başlayan toplantılarda, Filistin davasının maruz kaldığı Filistin ulusal projesini hedef alan saldırılar, geri dönüşe ilişkin yasal haklar ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasına ilişkin konuların ele alınacağı belirtildi. 

İki gün süreceği belirtilen Merkez Konseyi toplantılarında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da konuşma yapacak. 

Filistinli gruplardan boykot

Merkezi Konsey toplantıları Hamas Hareketi, İslami Cihad, Demokratik Cephe, Halk Cephesi ve Ulusal Girişim Partisi olmak üzere Filistin'deki beş önemli grup tarafından boykot edildi. 

Filistin Ulusal Meclis Başkanı Selim Za, daha önce yaptığı açıklamada, önceki dönemlerde alınan kararların icra mekanizmalarına ilişkin konuların tartışılacağını dile getirmişti. 

Kudüs'ün ABD tarafından "İsrail'in başkenti" olarak kabul edilmesinin ardından Merkez Konseyi, İcra Komitesi'ne "İsrail'i devlet olarak tanınması" maddesini askıya alması yönünde talimat vermişti. 

Yine o dönem alınan kararlar arasında İsrail ile güvenlik koordinesi ve ekonomik ilişkilerin durdurulması gibi önemli konular yer aldı.    

FKÖ'nün içinde yer alan Merkez Konseyi, Filistin'de en yüksek yasama kurulu olan Ulusal Meclisin daimi alt kurumlarından biri olarak çalışmalar yürütüyor.

Gazze'de alternatif toplantı

Bazı Filistinli siyasi ve toplumsal gruplar ise, Fetih Hareketi'nin ulusal kurumlardaki münferit tutumunu tartışmak için "Ayrılaşmak, Dışlama ve Yaptırımlarla Mücadele Filistin Halk Konferansı" ismiyle Gazze'de bir halk konferans düzenledi. 

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Konseyi'nin Ramallah'taki 30. dönem toplantısıyla eş zamanlı düzenlenen konferansta, Filistinli grupların üst düzey yetkilileri yer alırken, Fetih Hareketi yetkililerinden katılım olmadı. 

Fetih Hareketi'nin ulusal kurumlardaki münferit tutumunun ele alınacağı konferansta, "2017-Beyrut kararlarına göre birleştirilmiş merkez konseyine evet" yazılı pankart asıldı. 

Hamas üst düzey yetkililerinden, Muşır el-Mısri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk konferansının, "Ramallah'taki Merkez Konseyi dönem toplantısının, ayrılıkçı, partizan ve ulusal uzlaşıdan uzak olduğunu vurguladığını" belirtti.

Konferansın, tek çıkış ve çözüm yolunun Filistin ulusal kurumlarına yeniden hayat kazandırmak olduğunu ifade eden Mısri, "Bu da meşruiyet ruhunun yayılması, genel, başkanlık ve ulusal meclis seçimlerinin yapılmasının yanı sıra ulusal uzlaşı anlaşmalarına da uyulması aracılığıyla gerçekleşecek." dedi.

"Filistin halkının iradesine yönelik darbe"

Merkez Komitesi dönem toplantısının geniş kapsamlı bir boykotun gölgesinde yapılmasını, "Filistin halkının iradesine yönelik darbe" şeklinde nitelendiren Mısri, bu durumun Filistinli gruplar arasındaki bölünmüşlüğü güçlendirdiğini aktardı. 

Mısri, Merkez Komitesi'nde alınacak özellikle ulusal birliğe ve Filistinli kurumalara zarar veren kararların hiçbirinin kabul edilmeyeceğinin altını çizerek Filistin yönetimine, "oy kullanarak kendilerini temsil edenleri seçme kararını halka iade etme" çağrısında bulundu.

Uzlaşının Hamas için bir seçenek olarak var olacağına dikkati çeken Mısri, "Fetih Hareketi, ulusal uzlaşı dosyasıyla ilgili siyasi, bağımsız, ABD ve İsrail'in pençesinden azade bir karar alma hakkına sahip değil." ifadesini kullandı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net
  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?