banner15

FKÖ'den İsrail işgallerine tepki

İsrail işgal güçlerinin Kudüs'ün kuzey bölgelerinde 82 yeni yerleşim planına Filistin Kurtuluş Örgütü'nden tepki geliyor.

FKÖ'den İsrail işgallerine tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, İsrail'in, Kudüs'ün kuzeyinde Yahudi yerleşimciler için 82 yeni yerleşim birimi inşasını onaylamasına tepki gösterdi.

Ureykat, yazılı açıklamasında, Kudüs Belediyesine bağlı İsrail Planlama ve İnşaat Komitesi'nin, Kudüs'ün kuzeyindeki Ramat Shlomo Yahudi yerleşim biriminde inşa edilmesi planlanan 82 konut için dün onay verdiğini hatırlattı.

Açıklamasında, cuma günü Fransa'da düzenlenen Ortadoğu Barış Süreci Bakanlar Toplantısı'na işaret eden Ureykat, "Bu, İsrail'in, günler önce Birleşmiş Milletler (BM), Arap Birliği, Avrupa Birliği (AB) ve çok sayıda ülkenin katılımıyla Paris'te düzenlenen Filistin barış konferansına bir yanıtıdır." ifadesine yer verdi.

İsrail'in, işgal altındaki Filistin'de yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasını genişletmekte ısrar ederek uluslararası toplumun iradesini boykot ettiğini ifade eden Ureykat, "Bu eylem, Ortadoğu'da barış ve güvenliğin sağlanması için harcanan çabaları ve uluslararası toplumun güvenilirliğini hor görmektir." değerlendirmesinde bulundu.

Kudüs Belediyesi dün Kudüs'ün kuzeyinde Yahudi yerleşimciler için 82 yeni yerleşim birimi inşasını onaylamıştı.

Fransa'nın başkenti Paris'te konunun tarafları olan İsrail ve Filistin'in katılmadığı Ortadoğu Barış Süreci Bakanlar Toplantısı'nda Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek temsil etmiş, aralarında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de bulunduğu pek çok ülke ve örgütten toplam 28 temsilci toplantıya katılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 00:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48