FKÖ'nün yeni Genel Sekreteri Saib Erekat oldu

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) yeni Genel Sekreteri Saib Erekat'ın getirildiği belirtildi.

FKÖ'nün yeni Genel Sekreteri Saib Erekat oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) yeni Genel Sekreteri Saib Erekat'ın getirildiği belirtildi. 

FKÖ'de 20 yıldan fazla üst düzey görevlerde bulunan Erekat, böylece örgütün idari konseyinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan sonra ikinci isim oldu. 

Filistin basınında çıkan haberlerde, bir dönem Filistin'in İsrail ile barış müzakerelerinde heyet başkanlığı görevini de yürüten Erekat'ın, Abbas'tan sonra devlet başkanlığını devralacağı iddia edildi. 

"ABBAS SONRASINA HAZIRLIK" 

FKÖ müzakere biriminde üst düzey danışman olan Eşref Hatip ise iddiaları redderek, "bu tür spekülasyonların asılsız olduğunu" söyledi.

Erekat için önceliğin, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün "yeniden yapılandırılması" olduğunu savunan Hatip, "Erekat'ın devlet başkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağı Filistin liderliği ve El Fetih'in vereceği bir karar" ifadesini kullandı.

FKÖ Genel Sekreterlik görevini yürüten Yasir Abid Abdo'nun iki hafta önce görevden alınması, 81 yaşında olan Abbas'ın "kendinden sonrası için hazırlık yaptığı" şeklinde yorumlanmıştı.

Görevden uzaklaştırma sebebi belirsizliğini korurken, İsrail basınında çıkan haberlerde Abid Abdo'nun, "eski Filistin Başbakanı Salam Fayyad ve Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan'la birlikte Abbas'ı devirmek için komplo kurduğu" öne sürülmüştü.

FKÖ idari komitesinde hiçbir oylama yapılmadan görevden uzaklaştırıldığını belirten Abid Abdo ise bunun "sadece kendisine değil, örgüte de zarar verdiğini" savunmuştu.

Yaser Arafat'ın ölümünden sonra Filistin Kurtuluş Örgütü başkanlığını devralan Abbas, 2005'te El Fetih'in adayı olarak seçimlere girmiş ve Filistin Devlet başkanı olmuştu.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 08:42
banner53
YORUM EKLE

banner39