banner39

Fransa'dan İsrail'e yerleşim tepkisi

Fransa, İsrail'in Filistin'deki yeni yerleşim kararlarını endişeyle karşıladıklarını açıkladı

Filistin 30.07.2015, 15:49 30.07.2015, 15:49
Fransa'dan İsrail'e yerleşim tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'te yeni konut inşa etme kararından endişe duyduklarını açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, koloni kurmanın uluslararası hukuk kapsamında yasa dışı olduğu vurgulandı. Açıklamada, İsrailli yetkililere bir an önce kolonileşmeye son vermeleri çağrısı yapıldı.

İsrail Yüksek Mahkemesi'nin, Batı Şeria'daki Beit El adlı Yahudi yerleşim yerindeki iki binanın yıkılması kararının ardından İsrail hükümeti, dün Batı Şeria'daki Beit El yerleşim biriminde 300 konut inşasına onay vermişti. İsrail hükümeti, ayrıca Doğu Kudüs'te 500 yeni konut inşa edilmesine ilişkin planlama yapılması kararı da almıştı.

İsrail'in işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimcinin bulunduğu belirtiliyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklananın üzerinde olduğunu ifade ediyor. Uluslararası hukuka göre bu Yahudi yerleşim yerleri yasa dışı kabul ediliyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da inşa edilen Yahudi yerleşim birimlerine Yahudi olmayanların girişi ise yasak.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?