banner15

Fransa'nın barış girişimine Filistinlilerden destek yok

Filistinli gruplar, Fransa'nın barış girişimine destek vermedi

Fransa'nın barış girişimine Filistinlilerden destek yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistinli gruplar, Fransa'nın, Ortadoğu barış sürecini yeniden başlatmak için yürüttüğü girişime destek vermediğini duyurdu.

Filistinli gruplardan Hamas, İslami Cihad, Halk Cephesi ve Demokratik Cephe, sonbaharda düzenlenmesi planlanan uluslararası barış konferansına hazırlık amacıyla Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen bakanlar toplantısıyla eş zamanlı olarak ortak bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, "Fransa'nın girişimi, Filistin'in ulusal çıkarları, hakları ve değişmez değerleriyle çelişmektedir. Bu girişim, beyhude müzakerelerin yeniden başlamasını hedeflemekte, Kudüs'ün Yahudileştirilmesini meşrulaştırmakta ve Filistinlilerin yurtlarına dönme haklarını ellerinden almaktadır." ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, İsrail'in, Müslümanların kutsal değerlerine karşı işlediği ihlalleri durdurması ve Gazze'ye uyguladığı ablukayı sona erdirmesi için dünya ülkelerine harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Yıl sonundaki toplantıya ön hazırlık olan bakanlar toplantısı bugün Paris'te gerçekleşmişti. Toplantıya konunun tarafları İsrail ve Filistin davet edilmemiş ve katılmamıştı.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri inşasını durdurmayı, 1967 sınırlarının esas alınması ve Filistinli tutukluların serbest bırakılması şartlarını kabul etmemesi sebebiyle Nisan 2014'te durmuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 21:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48