banner15

Gazze gemisi İspanya'dan koruma istedi

Gazze'de Ablukayı Kırma ve Yeniden İmar Ulusal Hareketi, Gazze'ye doğru yola çıkan gemilere uluslararası koruma sağlanmasını istedi

Gazze gemisi İspanya'dan koruma istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'de Ablukayı Kırma ve Yeniden İmar Ulusal Hareketi, uluslararası toplumdan İspanya'dan Gazze'ye doğru yola çıkan Özgürlük Filosu Koalisyonu'na bağlı Zaytouna (Zeytin) ve Amal (Umut) gemilerine koruma sağlanmasını talep etti.

Hareket Sözcüsü Ethem Ebu Selime, Gazze limanında düzenlediği basın toplantısında, "Uluslararası topluma, Gazze'ye destek için yola çıkan gemilere uluslararası koruma sağlama çağrısı yapıyoruz. Çünkü bu gemilerin misyonu tamamen insani." ifadelerini kullandı.

Ebu Selime, daha önce yaptığı gibi gemilere saldırması ya da Gazze'ye ulaşmasını engellemesine karşı İsrail'e uyarıda bulundu.

Gazze'ye uygulanan ablukayı delmek için oluşturulan uluslararası sivil girişim Özgürlük Filosu Koalisyonu'na bağlı iki gemi, geçen hafta İspanya'dan yola çıkmıştı.

Kadınlardan oluşan filodaki iki gemiden biri olan Zaytouna dün Fransa'nın Korsika Adası'na ulaşırken diğeri Amal'ın ise teknik sorunlardan dolayı Barcelona'ya döndüğü belirtilmişti.

Türkiye, Kanada, Meksika, İspanya, Norveç, ABD ve Avustralya gibi dünyanın farklı yerlerinden sivil toplum kuruluşlarının desteğini alarak hareket eden Özgürlük Filosu Koalisyonu, geçmiş girişimlerinde kendilerini engelleyen İsrail askerlerini bu kez "kadınların gücüyle" aşarak, Gazze'ye ulaşmayı hedefliyor.

Filodaki gemilerin Ekim ayının ilk haftasında Gazze'ye ulaşmaları öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2016, 16:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35