banner39

Gazze limanında heyecanlı ve endişeli bekleyiş

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargoya dikkat çekmek için yola çıkan kadınlardan oluşan yardım filosunu karşılamak üzere bir grup teknelerde açıkta karşılamaya giderken bir grup genç de sahilde beklemeye başladı

Filistin 05.10.2016, 14:09 05.10.2016, 17:01
Gazze limanında heyecanlı ve endişeli bekleyiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze Şeridi'nde toplanan bir grup Filistinli, Özgürlük Filosu Koalisyonu'na bağlı Zaytouna (Zeytin) adlı gemiyi karşılamak için Gazze Limanı'nda teknelerle denize açılarak bekledi.

Birkaç saat içinde Gazze kıyılarına ulaşması beklenen filo için Gazzeli gençler biraraya gelerek "Hoş geldiniz" yazan pankartlarla limanda beklemeye başladı.

Gazze ablukasını kırmak için kadınların başlattığı özgürlük filosunu İsrail botlarının taciz ettiği gelen haberler arasında.

Sadece kadınlardan oluşan Zaytouna adlı gemisi bugün Gazze karasularına ulaşacak. İsrail'in Maariv gazetesi, İsrail donanmasının, "Zaytouna gemisinin Gazze'ye ulaşmasına izin vermeyeceğini" yazdı.

Gazete, ismini açıklamadığı İsrailli yetkilere dayandırdığı haberinde, "Özgürlük Filosu'nun daha önceki filolar gibi donanma tarafından durdurularak Aşdot Limanı'na çekileceğini" ileri sürdü.

Gazze ablukasını delmek için 14 Eylül'de İspanya'dan yola çıkan Zaytouna gemisinde sadece kadınlar bulunuyor. Türkiye, Kanada, Meksika, İspanya, Norveç, ABD ve Avustralya gibi dünyanın farklı yerlerinden sivil toplum kuruluşlarının desteğini alarak hareket eden Özgürlük Filosu Koalisyonu, önceki girişimlerinde kendilerini engelleyen İsrail askerlerini bu kez "kadınların gücüyle" aşarak, Gazze'ye ulaşmayı hedefliyor.

Filoya katılanlar arasında Mavi Marmara şehidi Çetin Topçuoğlu'nun eşi Çiğdem Toğçuoğlu'da bulunuyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?