banner39

Gazze'nin çocukları 4 yıl sonra eğlendi

İsrail saldırıları nedeniyle her yönden hasar alan Gazze'de 4 yıldır düzenlenemeyen "yaz oyunları" etkinliği yeniden düzenlendi. Gazzeli çocuklar Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu tarafından düzenlenen oyun etkinliğinde doyasıya eğlendi.

Filistin 06.07.2021, 00:07
Gazze'nin çocukları 4 yıl sonra eğlendi

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşunun (UNRWA), Gazze'deki sözcüsü Adnan Ebu Hasna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği son saldırıların ardından çocukların yaşadığı psikolojik sorunları hafifletmek amacıyla yaz etkinliklerini yeniden başlatma kararı aldıklarını söyledi.

Gazze'deki binlerce çocuğun psikolojik travmaya ve stres bozukluğuna maruz kaldığını belirten Ebu Hasna, etkinliklerin hedefinin çocuklarda oluşan negatif enerjiyi atmak ve onları eğlendirmek olduğunu belirtti.

UNRWA Sözcüsü, bugün 68 okulda 150 bin çocuğun katılımıyla başlayan ve bir ay sürecek etkinlikler için yaklaşık 2 bin rehber eğitmen ve yüzlerce psikolojik danışmanla geçici iş sözleşmesi yaptıklarını dile getirdi.

Ebu Hasna, UNRWA'nın geçen 4 yıl boyunca acil durum programlarındaki mali sıkıntılar nedeniyle yaz etkinliklerini düzenleyemediğini sözlerine ekledi.

"Yaz oyunları" kapsamında çocuklara yönelik resim, tiyatro, spor, müzik, dans ve sportif aktivitelerin düzenlenmesi planlanıyor.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs'ta sona ermişti.

İsrail'in saldırılarında 66'sı çocuk, 39'u kadın olmak üzere en az 254 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?