banner39

Gazze'de 'ABD'nin Kudüs kararı' protesto edildi

Gazze'de ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını protesto etmek için yürüyüş düzenlendi.

Filistin 16.02.2018, 19:46 16.02.2018, 19:46
Gazze'de 'ABD'nin Kudüs kararı' protesto edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'de ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını protesto etmek için yürüyüş düzenlendi.

İslami ve ulusal eğilimli grupların çağrısı üzerine gerçekleştirilen yürüyüşte, "Trump'ın uğursuz kararını reddediyoruz", "Kudüs Filistin'in başkentidir" yazılı dövizler taşındı.

İslami Cihad Hareketi yöneticilerinden Halid el-Bataş, yürüyüşe katılan gruplar adına yaptığı konuşmada, "Kutsallarımızı korumada kararlıyız. Trump'ın Filistin davasını tasfiye etme projesini kabul etmiyoruz." dedi.

Gazze, Batı Şeria ve Kudüs'te Filistinlilere yönelik baskıların her geçen gün daha da arttığını söyleyen Bataş, "(İsrail) Düşmanla aramızdaki açık savaş, Filistinliler tüm haklarını geri almadığı sürece sona ermeyecektir. Uluslararası toplumun tarafgir tavrı, Arap ve İslam ülkelerindeki yönetimlerin zayıflığına rağmen savaş, düşmanın lehine sonuçlanmayacak." diye konuştu.

Trump'ın bölgeyi hedef alan projesine karşı herkesi uyaran Bataş, Filistin halkını da ABD'nin "Kudüs kararına" karşı halk ayaklanmasına devam etmeleri çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını duyurduğu 6 Aralık 2017'den bu yana, başta işgal altındaki Doğu Kudüs olmak üzere Batı Şeria'nın çeşitli yerlerinde ve Gazze sınırında gösteriler düzenleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?