Gazze'de günlük gelir 2 dolara düştü

Ambargoya Karşı Halk Komitesi, kentteki insani krizin kişi başına günlük geliri, 2 dolar seviyesine düşürdüğünü bildirdi

Gazze'de günlük gelir 2 dolara düştü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazze'deki ''Ambargoya Karşı Halk Komitesi'', kentteki insani krizin kişi başına günlük geliri 2 dolar seviyesine düşürdüğünü bildirdi.

Komite Başkanı Cemal el-Hudari yaptığı yazılı açıklamada, Gazze'de kişi başına düşen günlük gelirin 2 dolar seviyesine gerilediğini, bunun dünya ülkeleri arasındaki en düşük oran olduğunu belirtti.

Hudari, ambargonun etkilerinin arttığını ve İsrail ablukasının kırılması için uluslararası bir hareketin gerekli olduğunu ifade etti.

Bütün dünya ülkelerinin uluslararası anlaşmaları göz önüne alarak İsrail'e karşı çıkması gerektiğini kaydeden Hudari, Gazze'deki tek elektrik santralinin çalıştırılması için de bir çözüm bulunmasını istedi.

İsrail, 2007'de Hamas'ın Gazze'de iktidara gelmesinin ardından 4 sınır kapısını kapatmış, ticari alışverişler için sadece Kerm Ebu Salim Kapısı'nın kullanılmasına izin vermişti. Gazzeliler, sınır kapılarının kapatılmasıyla Mısır sınırındaki tünellere yönelmişti. Mısır ordusunun tünelleri yıkmasıyla Gazze'deki inşaat sektörü durma noktasına gelmişti.

İsrail makamları, Gazze'nin doğusundan, ülkenin iç kesimlerine kadar uzanan bir tünel keşfedildiği iddiasıyla Gazze'ye inşaat malzemesi girişini 16 Ekim'de durdurma kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 17:09
banner53
YORUM EKLE

banner39