Gazze'de ilaç stokları tükeniyor

Gazze'deki ilaç stoku İsrail ablukası ve tünellerin Mısır arafından yıkılması sebebiyle tükeniyor...

Gazze'de ilaç stokları tükeniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanı Mufid el-Muhallelati, ilaç stoklarının tükenmeye başladığını belirterek, uluslararası kurumları Gazze ablukasının  kaldırılması için çaba göstermeye çağırdı.

Muhallelati, düzenlediği basın toplantısında, Gazze'de sağlık alanında çok büyük sıkıntılar yaşandığını, ilaç stoklarının tükenmeye başladığını dile getirerek, Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bölgedeki ablukanın kaldırılması için çaba gösterme çağrısında bulundu. 

İsrail'in yaklaşık 7 yıldır uyguladığı ablukaya ek olarak Mısır sınırındaki tünellerin yıkılması ve sınır kapısının kapatılması sebebiyle Sağlık Bakanlığı'nın zor durumda kaldığını vurgulayan Muhallelati, şöyle devam etti:

"Depolarımızdaki tıbbi malzemeler ve ilaç stokları tükenmeye başladı. Sağlık alanındaki açığı kapatmak üzere zaman zaman Gazze'ye gelen uzman sağlık ekipleri de Refah Sınır Kapısı'nın kapatılması sebebiyle bölgeye giremiyor."

Muhallelati, tünellerin yıkılması sebebiyle Gazze'ye inşaat malzemesi ulaştırılamadığını ve bu durumun da sağlık alanındaki projeleri sekteye uğrattığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2014, 17:54
banner53
YORUM EKLE

banner39