banner39

Gazze'de ilk biyolojik tarım ilacı

Filistinli öğrencinin geliştirdiği yeni biyolojik tarım ilacı sayesinde, domates güvesiyle mücadele etmek için tarım ilaçlarına büyük meblağlar ödemek zorunda kalmayacak

Filistin 29.10.2013, 12:08 29.10.2013, 12:08
Gazze'de ilk biyolojik tarım ilacı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazze'de çiftçilerin korkulu rüyası "Tuta Absoluta"yla (domates yaprak galerisi güvesi) mücadele için biyolojik tarım ilacının üretildiği belirtildi.

Gazze İslam Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü lisans üstü öğrencisi Hale Muheysin, ilk defa 2006 yılında İspanya'da domateslerde görülen bu güveyle mücadele etmek için "Beauveria bassiana" isimli bir mantarı kullandıklarını ve bu yöntemin diğer kimyasal ilaçlar gibi çevreye zarar vermediğini söyledi.

Üniversitenin uygulamaya soktuğu "Girişimciler- 2" programı kapsamında çalışmalarda bulunan Muheysin, "Bu ilacı toprakta bulunan bakteri ve mantar gibi canlı organizmaları kullanarak ürettik. İlacın özelliği, sadece zararlı organizmaları yok ederken, toprağa ve çevreye zarar vermemesi" dedi.

Ürettiği ilacı bir serada denediklerini kaydeden Mıheysın, "Serayı 2 kısma ayırdık ve bir kısmında bu ilacı kullandık. Elde ettiğimiz başarı yüzde 80 oldu" diye konuştu.

Muheysin, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargo nedeniyle ilacın üretiminin geciktiğini vurguladı.

Çiftçiler için umut ışığı

Muheysin'in geliştirdiği yeni biyolojik tarım ilacı sayesinde, domates güvesiyle mücadele etmek için Filistinlilerin tarım ilaçlarına büyük meblağlar ödemek zorunda kalmayacağı ifade edildi.

Tuta Absoluta, Akdeniz ülkeleri arasında Fransa, İspanya, İtalya, Malta, Fas, Cezayir, Libya, Yunanistan ve Kıbrıs'ta yayılım gösteriyor ve patlıcan, kabak ve soğan gibi ürünleri de etkiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?