Gazze'de imar çalışmaları başladı

Gazze'de son İsrail katliamında yıkılan evlerin yeniden inşasına başlanması halkı memnun etti

Gazze'de imar çalışmaları başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırılarında büyük yıkıma maruz kalan Şucaiyye mahallesinde imar çalışmalarına başlanması bölge halkını memnun etti.

Saldırıların ardından harabeye dönen Şucaiyye mahallesinde inşasına başlanan ilk evin sahibi Lutfi Harara (46), İsrail'in saldırılarında tamamen yıkılan 3 katlı evinin yeniden inşa edileceğine hala inanamadığını söylüyor.

Evin tamamlanmış halini görme hayaliyle inşaat işçilerini dikkatle izleyen Harara,  aradan geçen bir yıla rağmen İsrail ablukası nedeniyle evinin tekrar inşa edilmesini hayal bile etmediğini, temel atıldığında büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ediyor.

Saldırıların başlıca hedeflerinden Şucaiyye mahallesindeki evinin 22 Ağustos'ta İsrail uçaklarının attığı füzelerle yerle bir olduğunu kaydeden Harara, "İstediğimiz tek şey, önceden olduğu gibi evimize dönmek ve aynı çatı altına toplanmak" diyor.

KATAR FİNANSE EDİYOR

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, Şucaiyye mahallesinde tamamen yıkılan bir evin inşasına da başlandığını, çalışmaların Katar yönetimi tarafından finanse edildiğini kaydetmişti.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 7 Temmuz'da Filistinli ve İsrailli yöneticilerin, Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi (UNOPS) gözetiminde Gazze'ye inşaat malzemesi girdirilmesi konusunda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

İsrail'in geçen yıl Gazze’ye başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarında çoğu kadın ve çocuk 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda ayrıca 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü. BM istatistiklerine göre, yaklaşık 500 bin kişi okullara sığınmak zorunda kalmıştı.

İsrail tarafında ise 66 asker, 4 sivil ve bir yabancı uyruklu işçi olmak üzere 71 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 11:39
banner53
YORUM EKLE

banner39