banner15

Gazze'deki balıkçıların avlanma menzili artırıldı

İsrail Gazzeli balıkçıların 9 mil olan avlanma menzilini 6 mile çekti

Gazze'deki balıkçıların avlanma menzili artırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in, Gazze Şeridi'nde 9 mile yükselttiği avlanma menzilini yaklaşık 2 ay sonra tekrar 6 mile çektiği belirtildi.

Gazze'deki Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş, "İsrail yönetimi avlanma menzilini 6 mile çektiğini ve kararın 5 Haziran itibarıyla uygulanacağını Filistin Sivil İletişim Heyeti aracılığıyla iletti." dedi.

İsrail yönetiminin bu kararı av mevsiminin sonlanması nedeniyle aldığını ve gelecek aylarda avlanma menzilini genişletebileceğini söyledi.

Dünyanın en kalabalık ve işsizlik oranlarının en yüksek olduğu bölgelerden biri olan Gazze Şeridi'nde 4 bin kişi balıkçılık yaparak yaklaşık 50 bin kişinin geçimini temin ediyor.

Ayaş 3 Nisan'da yaptığı açıklamada 10 yıl sonra ilk kez Gazzeli balıkçıların 9 mil açıkta avlandığını söylemişti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Antlaşması'na göre, Filistinliler, herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi'nden 20 mil mesafe açığa kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip. Ancak, İsrail yönetimi Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı saldırıların ardından İsrail ile Filistinli direniş grupları arasında 26 Ağustos 2014'te varılan ateşkes antlaşması uyarınca, avlanma sınırı 6 mil olarak belirlenmişti.

3 Nisan'da ise İsrail avlanma menzilini 9 mile yükseltmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 13:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48