Gazzeli balıkçıların ağına Yunanistan'dan mektup takıldı

İngiliz bir çiftin Yunan adalarından şişe içinde denize bıraktığı mektup, Gazzeli balıkçıya ulaştı.

Gazzeli balıkçıların ağına Yunanistan'dan mektup takıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cihat el Sultan adlı bir balıkçı, Gazze sahilinde, içinde not olan cam bir şişeye denk geldi. Şişeyi açan Sultan, burada İngiliz çiftin, geçen temmuzda, 800 km uzaklıktaki Yunan adası Rodos'tan gönderdiği mektubu ve mektupla birlikte gönderilmiş, ancak uzun yolculuğun ardından solmuş olan çiçek yapraklarını buldu.

Sputnik'te yer alan habere göre mektupta şöyle yazıyordu: "Merhaba, bu şişeyi aldığınız için teşekkür ederiz. Ödül olarak size sihirli çiçekler gönderiyoruz. (…) Rodos'ta tatildeyiz ve bu şişenin, en yakındaki sahile bile olsa nereye gideceğini öğrenmek istiyoruz. Sevgiler, Zac ve Beth."

Oğlunun yardımıyla mektuptaki e-posta adresine cevap veren Sultan, şişeyi gönderen çitfin Bethany Wright adlı üniversite öğrencisi ve sevgilisi Zack Marriner olduğunu öğrendi.

Kendisi de üç yıl önce benzer bir jestle bir kağıda "Ablukayı kaldırın" yazarak şişeyle Gazze sahilinden suya bırakmış olan Sultan, "Herkesin Gazzelilerin iyi insanlar olduğunu ve herkes gibi güzel hayatlar yaşamak istediğini bilmesini isterim. Biz de özgürce seyahat etmek ve böyle romantik şeyler yapmak isteriz" diye konuştu.

Sultan, şişenin İsrail işgali altındaki sularda özgürce dolaşmasına da öykündü: "Bir mektup sınırlar arasında ve uluslararası sular boyunca hiçbir kısıtlamaya maru kalmadan seyahat edebiliyor ama bizler, (Gazzeli) balıkçılar olarak altı milden uzağa gidemiyoruz. Umuyorum, biz de günün birinde bu şişe gibi özgür oluruz."

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER