Gazzeli hastalardan liman talebi

Tedavi için yurt dışına çıkması gereken Gazzeli hastalar, uluslararası toplumdan seyahatlerini kolaylaştırması amacıyla liman inşası talep etti

Filistin 18.05.2016, 14:50 18.05.2016, 14:50
Gazzeli hastalardan liman talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazzeli hastalar, uluslararası toplumdan tedavi için seyahatlerini kolaylaştırması amacıyla liman inşası talep etti.

Gazze'de Ablukayı Kırma ve Yeniden İmar Heyeti ile Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği eyleme, tedavi için yurt dışına çıkmayı bekleyen onlarca hasta katıldı.

Eylemde "Liman, Gazzeli hastaların hakkıdır", "Bizi tedaviden yoksun bıraktılar, seyahatten yoksun bırakmayın", "Binlerce hasta tedavilerinin yurt dışında tamamlanması için bekliyor." yazılı dövizler taşındı.

Heyetin koordinatörü Ala el-Batta, eylem çerçevesinde yaptığı konuşmada, "Hastaların tedavi için yurt dışına çıkmasını sağlayacak ve Gazze'yi dış dünyaya bağlayacak bir limanın varlığı zorunlu hale geldi." dedi.

Yaklaşık 10 yıldır süren ablukanın kabul edilebilir olmadığını vurgulayan Batta, uluslararası topluma Gazze'ye karşı hukuki ve insani sorumluluğunu üstlenme çağrısı yaptı.

Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, yaklaşık 4 bin hasta tedavi için Mısır-Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın açılmasını bekliyor.

İsrail ablukası nedeniyle Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı Refah, Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından sık sık kapatılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?