banner39

Gazzeli kızın donör umudu ambargoya takıldı

Gazze'de böbrek yetmezliği bulunan kız çocuğu, ambargo sebebiyle donörlere ulaşamıyor

Filistin 16.02.2014, 16:18 16.02.2014, 16:18
Gazzeli kızın donör umudu ambargoya takıldı

Gazze'de böbrek yetmezliği nedeniyle 3 yıldır diyaliz tedavisi gören Filistinli kız Marah Diyab (9), ambargo nedeniyle donörlere ulaşamıyor.

Kızın babası Abdulhalim Diyab, kızının her geçen gün gözlerinin önünde eridiğini belirterek, "Kızımın hastalığından kurtulması için böbrek nakli gerekiyor. Doku uyuşmazlığı sebebiyle kardeşleri ve ben böbrek bağışı yapamıyoruz" dedi.

Kızının, kemiklerinin incelmesi sebebiyle yürüyecek gücü bulamadığını, yaklaşık 6 aydır tekerlekli sandalyeye mahkum olduğunu söyleyen baba Diyab, Gazze'de donör bulma konusunda sıkıntı yaşadığını dile getirerek, "Gazze dışında bağışta bulunmak isteyenler olmasına rağmen abluka sebebiyle bu işlemi gerçekleştiremiyoruz" diye konuştu.

Marah, 4 saat süren diyaliz işlemi sırasında gözleri yarı açık bir şekilde yalnızca "baba" kelimesini telaffuz ederken, "Diyaliz, kızımın küçük bedenini tamamen bitirdi" diyen baba, yarı baygın şekildeki kızının elini tutarak "Dayan kızım biraz sonra bitecek" sözleriyle Marah'a moral vermeye çalışıyor. 

Kızının yaşı küçük olduğu için böbrek yetmezliğinin vücudunda oluşturduğu bir takım hasarların tedavisi için ilaç bulmakta zorlandıklarını kaydeden baba, "Hormon tedavisi için gerekli ilaçları Gazze'ye uygulanan abluka ve Refah Sınır Kapısı'nın kapatıması sebebiyle 9 aydır alamadık. Kızımın ağrılarını hafifletmek için mecbur kalarak kullandığımız ilaç da bağımlılığa sebep oldu. Bu nedenle artık onu da vermiyoruz" ifadesini kullandı.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanı Mufid el-Muhallelati, daha önce yaptığı açıklamada Refah Sınır Kapısı'nın kapatılması ve bölgeye 7 yıldır uygulanan abluka sebebiyle ilaç stoklarının tükenmeye başladığını belirterek, uluslararası kurumları Gazze ablukasının kaldırılması için çaba göstermeye çağırmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?