banner15

Gazzeli mahkumlar Hafız Osman hattıyla mushaf yazıyor

Gazzeli bir grup mahkum Kur'an-ı Kerim'i Hafız Osman hattı ile parşömen kağıtlara yazıyor

Gazzeli mahkumlar Hafız Osman hattıyla mushaf yazıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'de cezaevinde bulunan bir grup mahkum, Kur'an-ı Kerim'i Hafız Osman hattı ile parşömen kağıtlara yazıyor.

AA muhabirine konuşan Mahmud el-Masri (33) isimli mahkum, Hamas'ın kontrolündeki bir cezaevinde İçişleri Bakanlığı'nın başlattığı Kur'an-ı Kerim yazma projesi kapsamında 6 kişi ile birlikte günde 7 saat çalıştıklarını söyledi.

"HATA YAPMAMAK İÇİN BÜYÜK BİR DİKKAT GEREKTİRİYOR"

Masri, "Kur'an-ı Kerim yazmak, bana cezaevinde ve hayatta kıymetli bir fert olduğumu hissettirdi." dedi.

Yaptıkları işin zorluğunun bilincinde olduğunu dile getiren Masri, "Bu gerçekten büyük bir olay kesinlikle kolay bir iş değil. Kur'an-ı Kerim'i elle yazma ayetlerin manalarını değiştirecek bir hata yapmamak için büyük bir dikkat gerektiriyor." ifadelerini kullandı.

"İLERİDE BUNLARI BİR ÜLKEDE SERGİLEMEK İSTİYORUZ"

Öte yandan cezaevindeki Vaaz ve İrşad Bölümü Başkanı Mesud Ebu Ra's da bu proje ile mahkumların vakitlerini faydalı işlerle geçirmelerini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Kur'an-ı Kerim'i elle yazmanın birkaç aşamadan oluştuğunu kaydeden Ebu Ra's, "Uzunluğu bir metre genişliği 70 santimetre olan kağıtlara önce satırlar çiziliyor. Ardından ayetler yazılarak Hafız Osman hattı formatında harekeleniyor. Daha sonra fazlalıklar siliniyor. İlk ve son kontroller de yapılarak mushaf hazır hale getiriliyor." diye konuştu.

Ebu Ra's, "Bir mushafı tamamen yazmak için 5 ay lazım. İleride bunları bir Arap ya da İslam ülkesinde sergilemek istiyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 12:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48