banner39

Gazzeli memurlardan 'maaş protestosu'

Gazze'deki kamu çalışanları, Hamas'a baskı yapan Ramallah hükümetinin uyguladığı maaş kesintilerini ve gecikmeleri protesto etti

Filistin 12.04.2018, 17:13 12.04.2018, 17:13
Gazzeli memurlardan 'maaş protestosu'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'deki kamu çalışanları, Filistin yönetiminin memur maaşlarına yönelik uyguladığı kesintilere ve ödemelerdeki gecikmelere tepki amacıyla gösteri düzenledi.

Maaşlarının geçen ay ödenmediğini ifade eden memurlar, Gazze'nin idaresini uzlaşı hükümetine tümüyle teslim etmesi için Hamas'a baskı yapan Ramallah hükümetinin uyguladığı maaş kesintilerini ve gecikmeleri protesto etti.

Filistinli memur Muhammed Ahmed, yaptığı açıklamada,  maaşının aylardır yüzde 30 kesintiye uğradığını belirterek, "Maaşların tümüyle kesilmesinden endişe ediyoruz. Ayrıca geçen ayki maaşlarımız hala ödenmedi. Günlerdir bankaların önünde bekliyoruz. Ancak sevindirici bir haber yok. Bu Gazze'deki aileleri, yoksulluğun uçurumuna getirir." dedi.

Memurlar Sendikası Başkanı Arif Ebu Cerad, Ramallah merkezli Maliye Bakanlığı ile iletişime geçerek meseleyi görüştüklerini ancak kendilerine mart ayı maaş ödemeleriyle ilgili bilgi verilmediğini söyledi.

FİLİSTİNLİ YETKİLİLERE MEMUR MAAŞLARINI KESİNTİSİZ ÖDEME ÇAĞRISI

Gazze Ablukasını Kırmak İçin Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari ise "Memurların maaşlarına el sürülmesi, toplumsal dokuyu tehdit eden, hukuka aykırı bir durum." ifadesini kullandı.

Filistinli yetkililere, çalışanların maaşlarını kesintisiz ödemesi çağrısında bulunan Hudari, "Halkın ihtiyaçları, siyasi sürtüşmelerden ve hesaplardan uzak tutulmalıdır. Herkes aynı vatanın evlatları." diye konuştu.

HÜKÜMETTEN HENÜZ AÇIKLAMA YOK

Filistin hükümeti ise konuya ilişkin henüz açıklama yapmadı.

Gazze Şeridi'ndeki kamu çalışanları, geçen yıl mart ayından bu yana maaşlarını yüzde 30 kesintili alıyor.

"Memur maaşları dosyası" Hamas ile Fetih arasında geçen yıl 12 Ekim'de, Filistin'deki bölünmüşlüğü bitirme amacıyla imzalanan son uzlaşı anlaşmasında da aksaklıklara neden olmuştu.

Hamas ve Fetih hareketleri arasında Mısır'ın başkenti Kahire'de Ekim 2017'de ulusal uzlaşı anlaşması imzalanmıştı. Ramallah hükümetinin sorumluluklarını üstlenmemesi, Hamas'ın Gazze yönetimini elinde bulundurduğu dönemde tayin ettiği memurların durumu gibi meseleler yüzünden anlaşmanın uygulama aşamasında birtakım aksaklıklar yaşanıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?