Gazzeli öğrenciler Refah Kapısı için gösteri yaptı

Mısır eski Büyükelçiliği önünde gösteri yapan öğrenciler Refah Sınır Kapısı'nın açılmasını istedi

Gazzeli öğrenciler Refah Kapısı için gösteri yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazzeli öğrenciler, Refah Sınır Kapısı'nın açılması talebiyle gösteri düzenledi.

Eski Mısır Büyükelçiliği önünde düzenlenen gösteride öğrenciler,  "yurtdışında eğitim görmek isteyenler için" sınır kapısının açılmasını talep etti.

Öğrenciler, üzerinde "Gazze'den ambargonun kaldırılmasının zamanı geldi", "Gazze'de trajediler yenileniyor, ambargo hiç durmuyor", "Gazze ambargosu Arap liderlerin ve uluslararası toplumun alnında leke" ifadeleri yazan dövizler taşıdı.

İslam Üniversitesi Öğrenci Birliği Başkanı Abdurrahman Mihna, yetkililere, Refah Sınır Kapısı'nın bir an önce açılması çağrısında bulunarak, "Mısırlı kardeşlerimiz, bu durumu içler acısı olarak görüyor ve garipsiyor" dedi.

Ambargonun ve kısıtlamaların devam etmesine bir anlam veremediklerini dile getiren Mihna, "Akademik eğitimini yurtdışında tamamlamak isteyen bir öğrencinin Mısır güvenliğine ne zararı dokunabilir ki?" ifadesini kullandı.

Mihna, üniversite öğrencilerini, dünya genelinde kendileriyle dayanışmada bulunmak üzere eylemler düzenlemeye çağırdı.

3 Temmuz’daki askeri darbenin ardından Gazze'nin "can damarı" olarak nitelendirilen sınırdaki tünelleri yıkan Mısır yönetimi, Refah Sınır Kapısı'nı da istisnai durumlarda geçişlere açıyor. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39