banner39

Gazzeliler açlık ve sefalet içinde

Gazze'de halkın büyük bölümü işsiz kalırken, yüzde 70'i aşkın bir kesim de insanî yardıma bağımlı yaşıyor

Filistin 11.12.2012, 15:38 11.12.2012, 15:38
Gazzeliler açlık ve sefalet içinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail ablukası altında yaşayan Gazze'de ekonomi çökmüş durumda... Birleşmiş Milletler'e göre, Gazze 2020 yılında yaşanabilecek bir yer olmaktan çıkacak. Üstelik son savaşta 103 sivilin öldürülmesinden sorumlu olan İsrail savaş suçu işlemekle itham ediliyor.

Hamas'ın 2006 yılındaki seçim zaferinden sonra İsrail'in başlattığı abluka, Gazze'yi bir açık hava hapishanesine çevirdi. Gerek İsrail tarafına, gerekse Mısır tarafına insan ve mal geçişlerini sınırlayan abluka, Gazze ekonomisini boğmaya devam ediyor. Uluslararası Af Örgütü'nün 2012 insan hakları raporuna göre, ablukadan kaynaklanan sebeplerden ötürü halkın büyük bölümü işsiz kalırken, yüzde 70'i aşkın bir kesim de insanî yardıma bağımlı yaşıyor.

İsrail'in Gazze ablukası, 2010 ortasında Mavi Marmara baskınından, son olarak ise kasım ayındaki savaştan sonra biraz da olsa hafifletildi. Ancak hastaların dışarıda tedavi görmesi, öğrencilerin Batı Şeria'da bile olsa eğitim fırsatlarına erişmesi ve işadamlarının bölge dışında iş yapması halen çok zor, hatta imkânsız...

Birleşmiş Milletler'in son yayınladığı rapor ise, önümüzdeki senelere yönelik çok daha korkunç bir tablo çiziyor: Buna göre temel altyapı hizmetlerinin geliştirilmemesi durumunda, Gazze şeridi 2020 yılına kadar 'yaşanabilir bir yer olmaktan' çıkacak. Raporda ayrıca bölgenin tek temiz su kaynağının da  2016 yılına kadar kullanılamaz hale geleceği bildirilmiş. Temel altyapı hizmetleri de artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak... Ancak Gazze uzun vadeli hesaplardan önce bugünüyle yüzleşmeye çalışıyor.

Aralarında İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün de bulunduğu pek çok uluslararası organizasyon, son savaşta yaşanan 103 sivil can kaybından ötürü İsrail'in savaş suçu işlediğini belirtiyor. Ancak bu tip suçlamalar İsrail'in umurunda bile değil ve İsrail hükümeti bildiğini okumaya devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?