Gazzeliler Mısır'ın Hamas kararından endişeli

İsrail ablukası altındaki Gazze'de yaşayan halk, Mısır'ın Hamas hakkında verdiği karar sebebiyle şiddetin artmasından endişe ediyor

Gazzeliler Mısır'ın Hamas kararından endişeli

Gazze'de İsrail ablukası altında yaşayan Filistinliler, Mısır'da, Hamas hakkında alınan mahkeme kararının ambargoyu şiddetlendireceğinden endişe ediyor. 

Filistinliler, Gazze'nin Hamas yönetiminde bulunduğuna dikkati çekerek, Kahire Acil İşler Mahkemesi'nin "Hamas'ın ülkedeki faaliyetlerinin yasaklanması ve merkezlerinin kapatılması" yönündeki kararının, Refah Sınır Kapısı'ndaki hareketliliği olumsuz etkileyeceği, Gazze ablukasını daha da şiddetlendireceği ve İsrail ambargosu için yeni bir "bahane" oluşturacağı görüşünde birleşiyor.

Ahmed Naci (47) isimli Filistinli, "Mahkemenin bu kararı, Gazze ablukasını daha da şiddetlendirecek ve Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah Sınır Kapısı'ndaki hareketliliği olumsuz etkileyecek. Söz konusu karar, İsrail ablukasının devam etmesi için İsrail'in eline koz verecek. Hamas'ın terör eylemlerine karıştığı yönündeki açıklamalar, İsrail'in Gazze ablukasını sürdürmesi için yeni bir bahane olacak" dedi. 

 Karara tepki gösteren Abdulkadir Ebu Şaban (56), "Filistin halkı ve Gazzeliler hiçbir zaman terörist halk olmadı. Bizler de dünyanın diğer halkları gibi sadece onurlu bir hayat sürdürme çabasındayız" diye konuştu.

Sena el-Mısri (24) isimli  Filistinli, Mısır'ın aldığı kararın zor şartlar altında yaşayan Gazze halkını, ekonomik açıdan olumsuz etkileyeceğini ve Mısır ile Gazze arasındaki tünellerin yıkılmasını meşrulaştıracağını belirtirken, Nail el-Velid (46), "Bu karar sadece Hamas'ı değil, tüm Gazze halkını olumsuz  etkileyecek" ifadesini kullandı. 

Kahire Acil İşler Mahkemesi 4 Mart 2014'te, "Hamas'ın ülkedeki faaliyetlerinin yasaklanması ve merkezlerinin kapatılması" kararı vermişti. Hamas'ın Mısır'da merkezinin bulunmadığını ve herhangi bir faaliyetinin olmadığını dile getiren Yahya Musa, kararı siyasi olarak değerlendirmişti.

Mısır, 3 Temmuz 2013'deki askeri darbenin ardından Gazze sınırındaki tünellerden yüzlercesini kapatarak, Hamas Hareketi'ne uygulanan ambargoyu sıkılaştırmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 13:44
banner53
YORUM EKLE

banner39