Gazze'nin tek ticari kapısı bugün açık olacak

İsrail, Gazze'deki elektrik santraline yakıtın yanı sıra mutfak tüpü dolumunda kullanılan gaz sevkiyatı için Kerm Ebu Salim'i bugün açacak

Gazze'nin tek ticari kapısı bugün açık olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in, Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı istisnai olarak bugün açma kararı aldığı bildirildi.

Gazze Sınır Kapıları İdaresi'nden yapılan yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail, Gazze'deki elektrik santraline yakıtın yanı sıra mutfak tüpü dolumunda kullanılan gaz sevkiyatı için Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı istisnai olarak bugün açma kararı aldı.

Gazze Petrol İdaresi'nden yapılan açıklamada da Gazze'de mutfak tüpü sorunu yaşandığı kaydedilerek, ithal edilen gaz miktarının artırılması için Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı üzerinden gaz taşıma hattının genişletilmesi çağrısında bulunuldu. Açıklamada, günlük en az 300 ton gaza ihtiyaç duyan Gazze'ye, Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan günde yaklaşık 100 ton gaz girişinin yapıldığı belirtildi.

Yıllardır İsrail'in ablukası altındaki Gazze'nin ihtiyacı olan yaklaşık 400 megavat elektriğin sadece 212 megavatı karşılanabiliyor. İsrail tarafından 120, Mısır'dan 32 megavat elektrik sağlanırken akaryakıt sıkıntısı nedeniyle sık sık enerji üretimine ara veren Gazze'deki santralden yalnızca 60 megavat elektrik elde edilebiliyor.

Gazze Şeridi'nde günlük yarım milyon litre mazot ve 250 bin litre benzine ihtiyaç duyuluyor. İsrail yönetimi 2006'dan beri abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yalnızca Kerm Ebu Selim Sınır Kapısı'ndan sınırlı miktarda ticari ürün girmesine izin veriyor.

Gazze'de giriş çıkışların yapıldığı 7 sınır kapısından Refah hariç 6'sı, İsrail'in kontrolünde bulunuyor. Bu kapılardan ticari amaçla kullanılan 4'ü Hamas'ın 2006 yılında seçimleri kazanarak görevi devralmasının ardından Haziran 2007'de İsrail tarafından kapatılmıştı. Diğer kapılardan Beyt Hanun yabancı pasaport taşıyanlar, hasta ve iş adamlarının Batı Şeria'ya geçişi, Kerm Ebu Salim ise bazı ticari ürünlerin geçişi için kullanılıyor. Kerm Ebu Salim Kapısı da çeşitli gerekçelerle sık sık kapatılıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 08:39
banner53
YORUM EKLE

banner39