Gazze'ye kara, hava ve denizden saldırı: 22 yaralı

İsrail güçlerinin gece boyunca Gazze'nin farklı noktalarına düzenlediği saldırılarda 22 kişi yaralandı

Gazze'ye kara, hava ve denizden saldırı: 22 yaralı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail işgal güçlerinin, Gazze'nin farklı bölgelerine hava, kara ve denizden düzenlediği saldırılarda 22 kişinin yaralandığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in, Gazze'nin güneyindeki ez-Zeytun Mahallesi ile Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesinde iki eve düzenlediği saldırıda 2'si çocuk 3, Han Yunus'un doğusundaki el-Karara beldesinde bir eve düzenlediği hava saldırısında 9, Gazze'nin kuzeyindeki bir noktaya düzenlediği saldırıda 7, Gazze'nin orta kesimindeki Deyr el-Belah kentine düzenlediği saldırıda ise 3 olmak üzere 22 kişinin yaralandığını belirtti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre ise İsrail, savaş uçakları, deniz kuvvetlerine ait hücumbotlar ve top atışıyla düzenlediği 60'tan fazla saldırıda, Gazze'nin farklı bölgelerindeki 33 noktayı hedef aldı.

İsrail deniz kuvvetlerine ait hücumbotlar, Gazze'nin orta kesiminde Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'na ait bir askeri alanın yanı sıra başka bir noktaya da saldırdı. 

İsrail savaş uçakları ve topçu birlikleri, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta İzzeddin el-Kassam Tugayları'na ait bir askeri alanın yanı sıra 3 eve, Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun, Beyt Lahiya ve Cebaliya beldelerinde bir araba parkı, ev ve değişik 7 noktaya, Gazze'nin doğu ve kuzeyinde 2 ev ile 9 değişik hedefe saldırı düzenledi.

İSRAİL: 'KARŞI KOYAN UÇURUM' OPERASYONU

İsrail işgal güçleri, Gazze'deki Hamas Hareketi'ne yönelik "Karşı Koyan Uçurum" isimli askeri operasyon başlattığını duyurdu.

İsrail işgal ordusu sözcüsü Avihai Aderaa, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İsrail ordusu, ülkenin güneyine füze atılmaya devam edilmesine karşılık, Hamas Hareketi'nin güçlerine ve çıkarlarına yönelik "Karşı Koyan Uçurum" isimli askeri operasyon başlattı" ifadelerini kullandı.

İsrail güçleri, Filistinlilere yönelik düzenleyeceği askeri operasyonlarına isimler veriyor. Son olarak 2012 yılında Gazze'ye düzenlediği askeri operasyona "Bulut Sütunu" ismini vermişti.

İsrail hükümeti, cuma günü Gazze'deki Hamas liderlerine "üçüncü taraf" aracılığıyla roket saldırılarını durdurmamaları halinde İsrail'in askeri anlamda cevap vermek zorunda kalacağını içeren bir mesaj göndermişti

Bunun üzerine Aderaa, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından aynı gün yaptığı açıklamada, "Umarız Hamas açık mesajımızı anlar. Olayların tırmanmasını istemiyoruz. "Bulut Sütunu" operasyonunun ardından bölgede sakinlik hakimdi ancak olaylar tırmanırsa İsrail'in güneyi durulana kadar güç kullanacağız" ifadelerini kullanmıştı

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. Bu kişilerin bulunması için İsrail Parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti. 

İşgal güçleri de o tarihten bu yana Batı Şeria'da baskınlar düzenleyip, aralarında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri, eski bakanlar ve Hamas üyelerinin de bulunduğu 650'ye yakın kişiyi gözaltına almış, Gazze'ye hava saldırıları başlatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 07:27
YORUM EKLE

banner33

banner37