banner39

Gazze'ye şimdi de eğitim darbesi

İsrail ablukası altındaki Gazze'de, sendika başkanları BM tarafından görevden uzaklaştırılan binlerce öğretmen grevde ve bu nedenle okullar kapalı

Filistin 06.10.2011, 02:17 06.10.2011, 10:18
Gazze'ye şimdi de eğitim darbesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze Şeridi'ndeki BM okullarında çalışan binlerce kişi, sendika başkanları Süheyl El Hindi'nin görevden uzaklaştırılmasını protesto etmek için 29 Eylül'den bu yana genel grev yapıyor.

Gazze'deki pek çok okul ve kliniği işleten BM'nin bu kararı sonucu, 238 BM okulunda çalışan binlerce öğretmenin grevi nedeniyle okulların kapandığı bildirildi.

Gazze'de BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütüne (UNRWA) bağlı okulların kapatılması sonucu, 220 binden fazla öğrencinin bu durumdan etkilendiği belirtildi.

Sendika Başkanı Süheyl El Hindi yaptığı açıklamada, 8 binden fazla öğretmenin katıldığı grevin Gazze Şeridi'ndeki BM yöneticilerinin haksız uygulama ve keyfi protestolarına 'Hayır' demek için açık bir mesaj olduğunu kaydetti.

Sendika çalışanı Hanan Mesud da, başkanları Süheyl El Hindi ile ilgili kararın yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini ifade etti Mesud, ''Tüm Filistin halkı özgürlüğü için mücadele ederken kendilerinin UNRWA'nın sendika çalışanlarına şantaj yapmasına'' izin vermeyeceklerini söyledi.

 

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?