banner39

Gazze'ye 'yapay ada önerisi' iddiası

İsrailli bakan Katz'in, Gazze ablukasının hafifletilmesi için denizin üzerine yapay bir ada yapılmasını önerdiği ileri sürüldü

Filistin 22.06.2016, 08:19 22.06.2016, 08:19
Gazze'ye 'yapay ada önerisi' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz'in, Gazze ablukasının hafifletilmesi için denizin üzerine yapay bir ada yapılmasını önerdiği ileri sürüldü.

İsrail'in beş dilde yayın yapan haber portalı "Times of Israel"in haberine göre bakan Katz, "yapımını önerdiği sekiz kilometre karelik yapay adanın yaklaşık 5 milyar dolara mal olacağını ve üzerinde bir liman bulanacağını" söyledi. Gelecekte adanın üzerine bir havalanının da inşa edilebileceğini belirtilen Katz, bu adanın Gazze Şeridi'ne beş kilometrelik bir köprü ile bağlanmasının planlandığını vurguladı.

Katz'ın açıklamasına göre güvenlik denetimi İsrail'in elinde olması planlanan adanın işletmesi ise Filistinliler ve uluslararası toplumda olacak. Katz, "güvenlik kaygılarının giderilmesi" şartıyla İsrail hükümetinin bu plana karşı olmadığını söyledi. "Times of Israel", İsrail güvenlik kabinesi tarafından görüşülen planın, daha sonra bakanlar kurulu gündemine gelmesinin beklendiğini bildirdi.

Yaklaşık iki milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi 2006'dan bu yana İsrail tarafından abluka altında tutuluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?