HAMAS 67 sınırlarını kabul edebilir...

Hamas Dışişleri Bakanı Hamad, iki taraflı çözüm için 67 sınırlarını kabul edebileceklerini söyledi

Filistin 23.05.2011, 12:17 23.05.2011, 12:45
HAMAS 67 sınırlarını kabul edebilir...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas Dışişleri Bakanı Gazi Hamad, iki taraflı çözüm için 67 sınırlarını kabul edebilecekleri açıkladı.

NPR’ye 17 Mayıs tarihinde verdiği röportajda Hamas Dışişleri Bakanı Hamad, Hamas’ın 1967 sınırları çerçevesinde iki devletli çözüm yolunu kabul edeceklerini ifade etti.

NPR muhabiri Robert Siegel’in İsrail’i tanıma konusundaki sorusuna Hamas Dışişleri Bakanı Hamad, “biz açıkça 67 sınırları çerçevesinde kurulacak bir devleti kabul edebileceğimizi birçok kez açıkça dile getirdik” diyerek cevap verdi.

Hamas’ın Suriye ve İran’ın tarafında olduğu söylentilerini de reddeden Hamad, kendisinin ifade ettiği konuşmaların İran devlet televizyonlarından PressTV tarafından çarpıtıldığına dikkat çekti ve kendi ifadelerinin “Hamad, Hamas’ın İsrail’i hiç tanımayacağını dile getirdi” şeklinde aktarılarak çarpıtıldığını ekledi.

Gelinen süreçte topun İsrail’de olduğunu dile getiren Hamad, “İsrail’in Kudüs başkent olmak üzere bir Filistin devletini kabul edip etmeme noktasında karar vermesi gerekir ve bununla birlikte İşgal edilmiş Filistin topraklarındaki yerleşimcilerin tahkiye sürecini başlatması gerekir,” dedi.

Hamas’ın silah kullanmasına yönelik soruyu ise Hamad, “Biz işgale karşı savaşıyoruz, biz özgürlüğümüz ve vatanımız için mücadele ediyoruz. Bu bizim doğal hakkımızdır,” dedi.

Hamas’ın bölge barışında önemli bir rol alabileceğini ifade eden Hamad, “biz daha gerçekçi siyaset izliyoruz, Hamas daha fazla siyasi çözüm için her zaman adım atmaya hazır; ancak ona karşı sopa kullanılmamalıdır,” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?