Hamas: Abbas, Amerika ve İsrail'e ters düşmekten kaçınıyor

Hamas, ''milli mutabakat'' görüşmeleri yaptığı El Fetih lideri Mahmud Abbas için, ''Amerika ve İsrail ile ters düşmekten kaçınıyor'' açıklaması yaptı

Filistin 18.02.2013, 17:46 18.02.2013, 17:51
Hamas: Abbas, Amerika ve İsrail'e ters düşmekten kaçınıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas liderlerinden Halid Ez-Zehhar, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ''Filistin'de mutabakat sağlanan anlaşma maddelerinin tek bir paket halinde uygulanmasını istemediğini'' söyledi.

Zehhar, ''Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Amerika ile İsrail'in baskıları nedeniyle uzlaşılan maddelerin hepsinin 'tek bir paket' halinde uygulanmasını istemiyor. Abbas, Amerika ve İsrail ile ters düşmekten kaçınıyor'' dedi.

Anlaşmada toplumsal uzlaşı, yüksek güvenlik birimi kurmak, hükümeti oluşturmak ve seçimler gibi maddelerin bulunduğunu hatırlatan Zehhar, ''Fetih hareketi seçimler ve hükümetin kurulması gibi maddelerin uygulanmasını isterken, diğer maddelerin iptal edilmesini talep ediyor. Fetih'in bu tutumu sorun teşkil ediyor'' diye konuştu.

Hamas liderlerinden Mahmud ez-Zehhar da Fetih'in söz konusu tutumunun hükümeti kurma görüşmelerini sekteye uğrattığına dikkati çekti.

Anlaşmanın bir bölümü üzerine görüşmeyi kabul etmeyeceklerinin altını çizen Zehhar, Doha ve Kahire'deki görüşmelerde olduğu gibi gözlemci tarafların katıldığı diğer görüşmelerde de Hamas ve Fetih'in, bütün maddelerin ''tek bir paket'' olarak uygulanması üzerinde anlaştığını vurguladı.
2007'den beri Gazze ve Batı Şeria'da iki ayrı hükümet kuran Hamas ve Fetih hareketleri, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği ''Bulut Sütunu Operasyonu''nun ardından yakınlaşma dönemine girmiş, ortak Filistin Hükümeti konusunda mutabakat arayışları hız kazanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?