banner39

Hamas: Abbas tek taraflı karar veriyor

Hams, Abbas'ı geçici hükümetle ilgili açıklamasıyla ilgili olarak kendilerine ve Mısır'a danışmamakla suçladı

Filistin 28.04.2013, 10:55 28.04.2013, 10:55
Hamas: Abbas tek taraflı karar veriyor

Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, geçici hükümetin kurulması için görüşmelere başlama kararı aldığına ilişkin açıklamasına tepki göstererek, bu kararın, Hamas ve uzlaşma görüşmelerine aracılık yapan Mısır'a danışılmadan alındığı eleştirisinde bulundu.

Abbas'ın açıklamasını değerlendiren Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, "Abbas bu kararı hiçbir Filistinli gruba danışmadan, ulusal mutabakatta gözlemci sıfatı taşıyan Mısır'ın görüşünü almadan tek taraflı olarak verdi" diye konuştu.

"Bu çağrı, Doha ve Kahire'de imzalanan ulusal mutabakat anlaşmalarına tamamen aykırıdır" diyen Berhum, Abbas'ın lideri olduğu Fetih hareketinin ulusal mutabakat müzakerelerini kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye çalıştığını öne sürdü.

Abbas'ın ulusal mutabakat içinde yer alan 5 madde içinden sadece hükümet kurulması üzerinde durarak "seçici" davrandığı eleştirisinde bulunan Berhum, Abbas'a "hükümetin kurulması, meclis ve başkanlık seçimleri, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) yeniden yapılandırılması, hak ve özgürlükler ile toplumsal uzlaşma" konularının hepsini birden ele alması, aynı zamanda Mısır'ın görüşüne başvurması çağrısında bulundu.

Berhum, Fetih'in Batı Şeria'da Hamas mensuplarını gözaltına almaya devam etmesinin de uzlaşma sürecini olumsuz etkilediğini kaydetti.

Abbas, Filistin Haber Ajansı'nda (WAFA) yer alan açıklamasında, uzlaşma görüşmelerinin en önemli maddeleri arasında yer alan geçici hükümetin kurulması konusunda Filistinli farklı gruplarla görüşmelere başlayacağını belirtmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?