banner39

Hamas 'Esirler Bakanlığı'nda ısrarlı

El Fetih ile süren uzlaşı hükümeti görüşmelerinde Hamas, Esirler Bakanlığı'nın ihdas edilmesi konusunda geri adım atmaya yanaşmıyor

Filistin 01.06.2014, 17:48 01.06.2014, 17:48
Hamas 'Esirler Bakanlığı'nda ısrarlı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas, Filistin'de uzlaşı hükümetinin kurulması konusundaki anlaşmazlıkların aşılması için Fetih'le görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

İslami Cihat Hareketi bürosunda uzlaşı hükümeti çalışmalarında gelinen son nokta hakkında Filistinli gurupları bilgilendirme toplantısında konuşan Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Hamas ile Fetih arasında anlaşmazlığa neden olan "Esirler Bakanlığı"yla ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Ebu Zuhri, toplantıya katılan guruplara hitaben, "Biz uzlaşı hükümetinin en kısa sürede kurulmasını istiyoruz fakat, üzerinde müzakerelerde bulunduğumuz Esirler Bakanlığı Filistin halkı için ulusal bir meseledir. Bu bakanlığın devamı için ortak bir gayret sarfedilmeli ki uzlaşı hükümeti belirlenen tarihte kurulabilsin" diye konuştu.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk, Cuma günü yaptığı açıklamada, "ABD yönetimi, Esirler Bakanlığı'nın İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlere para aktardığı gerekçesiyle kaldırılması yönünde Abbas'a baskı uyguluyor ancak Hamas, 5 binden fazla esirden sorumlu bakanlığın kaldırılmasını kabul etmeyecektir" demişti.

Hamas ve Fetih arasında uzun süren ayrılık döneminin ardından 23 Nisan'da milli mutabakata varılmış, ulusal uzlaşı hükümeti kurulması için bir süre önce görüşmelere başlanmıştı. Uzlaşı hükümeti ilanının, bazı konulardaki anlaşmazlık nedeniyle ertelendiği duyurulmuştu.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?