Hamas Fransa'nın müzakere girişimine karşı çıktı

Hamas, Fransa'nın müzakerelerin yeniden başlaması için yaptığı çağrının başarısız çözümlerin tekrarı olduğunu ve "İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlallerini örtbas etme" anlamı taşıdığını belirtti

Hamas Fransa'nın müzakere girişimine karşı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas, Fransa'nın İsrail-Filistin barış müzakereleri girişimine karşı olduğunu bildirdi.

Hamas yöneticilerinden İsmail Rıdvan, AA’ya yaptığı açıklamada, "İsrail-Filistin müzakerelerinin yeniden başlaması için yapılan siyasi çağrılar, kabul edilemez ve faydasızdır" dedi.

Fransa'nın çağrısını "önceki başarısız çözümleri tekrar" şeklinde değerlendiren Rıdvan, çağrının ayrıca "İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlallerini örtbas etme" anlamı taşıdığını ifade etti.

Rıdvan, Filistin yönetimine, halkının haklarından ödün vereceği herhangi bir formül ya da projeyi kabul etmemesi yönünde uyardı. Rıdvan, Hamas'ın, İsrail'le müzakerelere dönülmesini kabul etmediğini, müzakereleri "vakit kaybı" olarak gördüğünü belirtti.

Filistin yönetimi Sözcüsü Nebil Ebu Redine, Fransa'nın barış müzakereleri konusundaki çabalarını ve İsrail işgalini bitirmeye yönelik herhangi bir girişimi memnuniyetle karşıladıklarını ifade etmişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ülkesinin Filistin ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması için uluslararası konferans düzenlenmesi konusunda gelecek haftalarda girişim başlatacağını açıklamıştı. Konferansın iki devletli çözümü hedef alacağını belirten Fabius, "Eğer bizim bu çözüm yolundaki girişimlerimiz engellenirse, bizim de Filistin’in tanınması konusunda sorumluluğumuzu üstlenmemiz gerekebilir" demişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 16:34
banner53
YORUM EKLE

banner39