banner39

Hamas: Hahamın vurulması ihlallere doğal cevaptır

Hamas, aşırı sağcı hahamın vurulmasının İsrail'in ihlallerinnin sonucu olduğunu belriterek Mescid-i Aksa'nın kapatılmasına tepki gösterdi

Filistin 30.10.2014, 13:55 30.10.2014, 14:31
Hamas: Hahamın vurulması ihlallere doğal cevaptır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas, "aşırı sağcı" hahama silahlı saldırıyı, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallere "doğal cevap" olarak değerlendirdi.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum yaptığı yazılı açıklamada, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerden sorumlu olduğunu ileri sürdükleri haham Yehuda Glick'e yönelik saldırıya ilişkin, "Bu eylem, Aksa'ya ve kutsallara yönelik ihlallere ve namaz kılanlara yönelik saldırılara karşı verilmiş doğal bir cevaptır" ifadelerini kullandı.

Berhum, Kudüs ve Batı Şeria halkından Yahudi yerleşimcilere ve İsrail askerlerine karşı Mescid-i Aksa'yı korumalarını istedi.

Aşırı sağcı bir hahama dün akşam saatlerinde Batı Kudüs’te silahlı saldırı düzenlenmişti.

İsrail basını, vurulan kişinin haham Yehuda Glick olduğunu ve "aşırı sağcı" bir Yahudi örgütünün başkanlığını yaptığını yazmıştı. Glick'in son aylarda Mescid-i Aksa'ya yönelik çok sayıda baskına öncülük ettiği ve Kubbetu's-Sahra'nin yerine Süleyman Mabedinin inşa edilmesi çağrısında bulunduğu belirtiliyor.

İsrail, "ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını" açıklamıştı. Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa’ya girişine izin verilmiyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?