banner15

Hamas: İsrail'e ciddi bir ders verdik

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri "Direniş gruplarının tutumu, İsrail'in davranışına göre belirlenecek" dedi

Hamas: İsrail'e ciddi bir ders verdik

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Gazze'deki Filistin direnişinin İsrail'e ciddi bir ders verdiğini söyledi.

Cezayir'deki İslami eğilimli en büyük parti Barış Toplumu Hareketi, Gazze ile dayanışma gösterisi düzenledi.

Temaslarda bulunmak üzere Cezayir'e gelen Ebu Zuhri, gösteride yaptığı konuşmada, İsrail'in Filistinli grupların gösterdiği direniş karşısında şaşkınlık yaşadığını ifade etti.

Ebu Zuhri, "İsrail'e ciddi bir ders verdik. Bu İsrail'e bir mesajdır. Direniş gruplarının tutumu, İsrail'in davranışına göre belirlenecek." diye konuştu.

Filistinli direniş grupları, bölgede artan gerilimin ardından bu akşam Mısır'ın ara buluculuğunda Gazze'de ateşkesin sağlandığını duyurmuştu. 

DİRENİŞE DESTEK GÖSTERİLERİ

Gazze Şeridi'nde ateşkesin sağlanmasının ardından yüzlerce Gazzeli sokaklara döküldü, direniş gruplarına destek gösterisi düzenledi.

Gazze Şeridi'ndeki kent meydanlarında ve İsrail'in vurduğu bazı noktalarda toplanan Filistinliler, direniş gruplarına destek sloganları attı.

Filistin bayrakları taşıyan ve tekbirler getirerek yürüyen Filistinliler, İsrail'in son askeri tırmanışı karşısında direnişin, zafer kazandığını vurguladı.

Hamas yöneticilerinden İsmail Rıdvan, İsrail'in hedef aldığı El-Aksa televizyonu binasının enkazı önünde toplanan göstericilere hitap etti.

Direniş gruplarının, "siyonistlerin Gazze'ye ve direnişe yönelik hiçbir suçunun cezasız kalmayacağı" mesajını verdiğini söyleyen Rıdvan, El-Aksa televizyonu binası ve diğer sivil binaların hedef alınmasını, "uluslararası hukuku ve ahlaki tüm değerleri çiğneyen siyonistlerin işlediği bir suç" olarak nitelendirdi.

Rıdvan ayrıca Mısır'ın, ateşkesin sağlanması yönünde harcadığı çabaları takdir ettiğini dile getirdi. 

FİLİSTİN YÖNETİMİNDEN YENİ GİRİŞİM

Öte yandan, Filistin yönetimi, İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını önlemek için bölgesel ve uluslararası düzeyde bazı adımlar atmayı planlıyor.

Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Arap Birliği ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) temsilcilerinden, "İsrail'in Gazze'ye saldırılarının tartışılacağı" olağanüstü toplantı düzenlenmesi önerisinde bulunmalarını istedi.

Hollanda'daki Filistin temsilciliğinden İsrail'in saldırılarına ilişkin acilen Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) şikayette bulunulmasını talep eden Maliki, BM İnsan Hakları Konseyi'ndeki Filistin temsilciliğinden de "İsrail'in abluka altındaki Gazze'de sivilleri ve meskun mahalleri hedef almasını kınamak" için konseyin harekete geçirilmesi yönünde çalışmasını talep etti.

Filistin halkını korumak için alınabilecek önlemler konusunda Dışişleri Bakanlığı'nın çalışmalarının devam ettiği ifade edilen haberde, Maliki'nin Gazze'yi hedef alan son saldırılara ilişkin dünya genelinde mevkidaşlarına mektup göndereceği aktarıldı.

İSRAİL ASKERLERİNİN GAZZE'YE SIZMASI FİTİLİ ATEŞLEDİ

İsrail'in dün akşamdan itibaren Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 7 Filistinli şehit olmuş, 25 Filistinli yaralanmıştı. Gazze'deki Filistinli grupların attığı roketler nedeniyle de İsrail tarafında 1 kişi ölmüş, 50'den fazla kişi yaralanmıştı.

Abluka altındaki Gazze Şeridi'nde gerginliğin fitilini ateşleyen olay pazar günü İsrail ordusuna bağlı özel kuvvetlerden bir grup askerin sivil bir araçla Gazze'ye sızması oldu.

Gazze'nin 3 kilometre kadar içlerine giren İsrail askerlerinin Hamas'a bağlı birlikler tarafından fark edilmesi üzerine çıkan çatışmada 7 Filistinli şehit oldu ve 1 İsrail askeri öldürüldü.

Ertesi gün Hamas ve İslami Cihad'ın da aralarında bulunduğu Filistinli direniş grupları tarafından düzenlenen roket saldırısında 1 İsrail askeri ağır yaralandı. Filistinli gruplar, İsrail tarafında bir otobüsün hedef alındığı bu saldırıyı, pazar günü şehit olan üyelerinin intikamına almak için düzenlediklerini açıkladı.

Bu olayın ardından İsrail, Gazze'ye hava saldırısı başlatırken Filistinli gruplar da saldırıya roket atarak karşılık verdi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 01:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35