banner39

Hamas Meclis toplantısına davet edildi

Filistin'de milli mutabakata varılmasının ardından FKÖ, Hamas'ı Merkezi Meclis toplantısına davet etti.

Filistin 25.04.2014, 19:05 26.04.2014, 09:34
Hamas Meclis toplantısına davet edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Hamas'ı yarınki Merkezi Meclis toplantısına davet etti. Filistin Ulusal Meclisi Başkanı Selim ez-Zanun, FKÖ'nün Merkezi Meclis toplantısına 2007'den bu yana Hamas'ın ilk defa davet edildiğini belirtti.

İki gün sürecek toplantıda milli mutabakat çalışmalarının tartışılacağını ifade eden Zanun, "Mutabakat konusunda umutluyuz ve anlaşmanın devam etmesi için var olan gücümüzle çalışacağız" dedi.

Öte yandan İsrail'in, toplantıya katılmak üzere Gazze'den yola çıkan Fetih mensubu 4 kişinin geçişine izin vermediği kaydedildi.

Gazze'deki Fetih Sözcüsü Hasan Ahmed, Ramallah'taki toplantıya katılmak üzere Gazze'den yola çıkan 22 Fetih mensubu ve MYK üyesi 4 kişinin, Beyt Hanun Sınır Kapısı'ndaki İsrailli yetkililer tarafından engellendiğini söyledi.

FKÖ'nün üst düzey yöneticilerinden oluşan Merkezi Meclis, 128 kişilik üyesiyle Filistin Ulusal Meclisi'nin görev yapmadığı durumlarda çalışmalarını yürütüyor. Son toplantı 2009'da yapılmıştı. Eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat da bu meclis tarafından seçilmişti.

Fetih ve Hamas, Çarşamba günü milli mutabakata varmıştı. Gazze'deki Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Hamas ile Fetih arasında devlet başkanlığı seçimi, genel seçim ve Ulusal Meclis seçimlerinin eş zamanlı yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve uzlaşı hükümetinin kurulmasından 6 ay sonra seçimlere gidilmesine karar verildiğini duyurmuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, varılan mutabakatın ardından yaptığı açıklamada, bunun Arap ülkeleri ve uluslararası toplum tarafından desteklenen bir adım olduğunu, aynı zamanda iki devletli çözümün başarıya ulaşması için İsrail ile yürütülen barış müzakerelerini güçlendireceğini ifade etmişti.

Filistin'de 2006 yılında seçimleri Hamas'ın kazanmasının ardından Fetih'le aralarında anlaşmazlıklar çıkmış, çatışmaların ardından Hamas, 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti. Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011'de Mısır, Şubat 2012'de ise Katar başkanlığında uzlaşma görüşmeleri yapılmasına rağmen, üzerinde mutabakata varılan konular uygulanamamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?