banner39

Hamas'tan kararlılık açıklaması

Hamas'ın siyasi büro üyesi Dr. Halil el-Hayya, hareketin Kahire toplantısının herkes için iyi ve tatmin edici sonuçlar olması için çalışacağını belirtti.

Filistin 06.02.2021, 22:09
Hamas'tan kararlılık açıklaması

Dr. Halil el Hayya, Hamas’ın bugün Gazze’de gazetecilerle birlikte düzenlediği Filistin Genel Seçimleri’nin ilk aşaması seçimleri ile ilgili basın toplantısında, seçim kararnamesinin geri çekilmesinin söz konusu olmadığını belirterek, kimsenin seçim sürecinden geri adım atamayacağını ve önündeki engelleri kaldıracaklarını vurguladı.

El-Hayya, seçimlere uluslararası garantilerle gideceklerini, başkanlık kararnamesinin de bu garantilerden biri olduğunu ve asıl teminatın halka karşı dürüstlük olduğunu sözlerine ekledi.

Hamas’ın bölünmeyi sona erdirmek için tüm istasyonlarda tüm esnekliği gösterdiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti, tüm samimiyetimizle bölünmeyi sona erdiren ve birliği sağlamayı engelleyen her şeyi ortadan kaldırmaya çalıştık.

El-Hayya sözlerine şunları ekledi: genel seçemin doğal bir mutabakat durumunun doruk noktası olacağını umduk. Şu an seçimlere gidiyoruz, bu aşamaya gelip yeni koşullar yaratmak için çalıştık ve bunun için birçok taviz verdik.

Kahire Konferansı

El-Hayya, Kahire konferansında başlatacakları siyasi temeli tartışacaklarının güvencesini verdi. Bu konuda anlaşmanın zor olmadığını belirterek, seçimlere devam ermek için bu atılan bu temel önemlidir dedi.

Sözlerine şöyle devam etti; Filistindeki Tüm gruplar bir siyasi program ve bir seçim programı temelinde bir araya getirmek Hamas için bir önceliktir ve seçim sürecinin başarısından sonra ulusal bir birlik hükümeti kurmak için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.

Al-Hayya, 2006 Ulusal Anlaşma belgesinin ve Beyrut’ta ulaştıklarımızın ulaşabileceklerimizin ortak zemini oluşturduğunu belirtti.

Zihnimiz seçimlerde katıma her türlü şekile karşı açık ve Seçim programı üzerinde anlaşmak için Kahire’ye açık yüreklilikle gideceğiz.

El-Hayya, listelerin oluşturulması ve grupların seçimlere girmesi için zeminin hazır olması gerektiğine işaret ederek, siyasi programın asgari seviyesinde anlaşmamız daha büyük bir uzlaşma için kapıyı ardına kadar açacaktır dedi.

Seçimlerle ilgili yargı sürecinden emin olunca seçimlere gitmeliyiz. Ayrıca seçim mahkemesinin kurması Kahire’deki tartışmalarımızın odak noktası olacak.

El-Hayya, Anayasa Mahkemesinin hukuki ve ulusal bir anlaşmazlığı olduğuna dikkat çekerek. Anayasa Mahkemesinden seçim sürecinde etkili olmamasını, elini taşın altına koymamasını, ve böyle görevleri alması için vatansever bir ruhla yeniden şekillendirmesini talep etti. Ve Batı Şeria, Gazze ve Kudüs’teki hükümetin mali fonu ve elindeki güçle FKÖ’yü ezmesini değil, her grubun kendini özgürce ifade edebileceği Özgür bir siyasi zemin istiyoruz dedi.

Ayrıca El-Hayya, ulusal kurumların seçimle birlikte yeniden şekillendirme çağrısında bulunarak Bugün idari bir bölümün ışığında seçimlere gidiyoruz ve Kahire konferansında ele alınacak çok sayıda konu olduğunu belirtti.

Umuyoruz ki hepimiz engellemeler olmadan istenilen durağa ulaşırız. Anlaşmazlık yaşadığımız konuları çözebilmek için Kahire’ye gidiyoruz.

Özgürlükleri başlatmak

Al-Hayya, kamu özgürlüklerinin sağlanması için çalışılması, seçimlerin sorunsuz ilerlemesi için gerekli tüm önlemlerin sağlanması ve ortak ulusal çalışma ortamı yaratılması çağrısında bulunarak, biz de bunda kararlıyız dedi.

Halkımızın rahatlıkla seçimlere gitmesini ve hiç kimsenin halkımızın veya sandıkta vasi olmamasını istiyoruz. Filistin vatandaşının oy verme, kampanya yapma ve liste oluşturma konusunda tamamen özgür hissetmesini arzuluyoruz.

El-Hayya sözlerine Şöyle devam etti, Filistin gruplar, vatandaşı zorla değil, onları özgür bırakarak kendilerini seçmeye ikna etmelidir.

El Hayya, Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların kaldırılması için yetkilileri çalışmaya çağırdı ve ekledi: Özgürlükler konusunda gereken her şeyi yapmaya hazırız dedi.

Seçimler için kayıt

El-Hayya, vatandaşa kanunla güvence altına alınmış bir hak olan seçim haklarının kullanılmasını sağlamak için tüm halkımızı seçim kütüğündeki verilerini güncellemeye ve hakkını kaybetmemeye çağırdı.

El-Hayya el-Fetih hareketinin yakalanan lideri Mervan Barghouti’nin seçimlere aday olma olasılığı konusunda şunları söyledi:
Her Filistin vatandaşının anayasal ve yasal seçim hakkını kullanmasını istiyoruz. Hiç kimsenin herhangi bir vatandaş hakkında çekincesi olamaz.

El Hayya, Kudüs’te seçim yapılmasını kabul eden ulusal bir anlaşma olduğuna işaret ederek Kudüs’te seçim yapılması konusunda taviz verilmeyecektir dedi.
Ve sözlerini şöyle sürdürdü, Ayrıca İşgalcileri Kudüs’teki seçimlerle ön yargılı olmamaları konusunda uyararak, bu tüm Uluslararası taraflara bir çağrıdır; Kudüs seçimlerinin İşgale karşı bir savaş olması için hazırız.

Önümüzde büyük bir proje ve hedef alınan bir dava var ve Siyonist işgale karşı yüzleşme projesinde halkımızı seferber etmek için çalışıyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?